Hongkonský dolár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hongkonský dolár
čínsky 港元 alebo 港幣
Kód meny:HKD
Štát:Hongkong Hongkong
Symbol:$
Diel:cent
Mince:10c, 20c, 50c, $1, $2, $5, $10
Bankovky:$10, $20, $50, $100, $500, $1000
Emitent:Hong Kong Monetary Authority (Hong Kong Monetary Authority)

Hongkonský dolár je oficiálna mena v špeciálnej administratívnej oblasti Číny, Hongkongu. Zároveň sa neoficiálne používa v Macau a priľahlej čínskej provincii Kuang-tung. Hongkonský dolár je trinásta najobchodovanejšia mena na svete[1] a od roku 1983 je fixným kurzom naviazaná na americký dolár.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

V rokoch 1863 až 1935 sa v Hongkongu razili a používali strieborné dolárové mince. V roku 1935 opustili poledné dve krajiny - Hongkong a Čína - strieborný štandard a Hongkong prvýkrát zaviedol hongkonský dolár, ktorý bol v pomere 16:1 fixovaný na britskú libru. Kurz bol roku 1967 upravený na 14,55 HKD za libru. V roku 1972 sa presunul fix z britskej libry na americký dolár.

V roku 1974 však Hongkong opustil fixný kurz a bol uvedený režim voľne pohyblivého kurzu. Veľké výkyvy v kurze však vyvolali nestabilitu v bankovom systéme a roku 1983 sa dolár vrátil k fixnému kurzu v hodnote 7,8 HKD za USD. Naviazanie k americkému doláru trvá dodnes a výmenný kurz sa od roku 2005 môže pohybovať v rozmedzí 7,75 - 7,85 HKD za USD.[2]

Makajská peseta (MOP) je v súčasnosti fixným kurzom naviazaná na hongkonský dolar kurzom 1,03 MOP za 1 HKD.

Emitácia bankoviek[upraviť | upraviť kód]

Podľa Basic Law, hongkonskej miniústavy, má hongkonská vláda suverenitu nad kontrolou meny na svojom území. Menová politika je vykonávaná prostredníctvom vládnej agentúry Hong Kong Monetary Authority (HKMA). Jednou z jej hlavných úloh je dbať na to, aby bol zachovaný stanovený výmenný kurz s americkým dolárom. Za týmto účelom nazhromaždila tretie najväčšie devízové rezervy na svete.

HKMA však sama nevydáva bankovky. Túto právomoc zverila do rúk troch bánk, ktoré môžu vydať nové bankovky len vtedy, keď majú preukázateľne dostatočné krytie v amerických dolároch. Banky majú voľnú roku pri tvorbe dizajnu bankoviek.

Hongkonské doláre vydávajú:

Referencie[upraviť | upraviť kód]