Preskočiť na obsah

Hormizd I.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Minca Hormizda I.

Hormizd I. (po stredoperzsky Óhrmazd) bol tretí perzský veľkokráľ z rodu Sásánovcov, vládnuci v rokoch 271/272 – 273. Hormizdovým otcom bol kráľ Šápúr I., matkou podľa neskorej tradície dcéra lokálneho kráľa Mihraka v Perside, zabitého Ardašírom I., otcom Šápúra I. a dedom Hormizda I.

Z obdobia Hormizdovej vlády sa síce dochovalo pomerne dosť literárnych svedectiev (po stredoperzsky písaná Kniha činov Ardašíra, syna Pápakovho, historky v Tabarího Dejinách Peržanov a Arabov), ale konkrétne je o tomto vládcovi známe iba veľmi málo. Vie sa, že bol od roku 252 kráľom v Arménsku, odkiaľ sásánovské vojská vyhnali príslušníkov tamojšej línie Arsakovcov, a že v tom čase používal mená Hormizd Ardašír (na nápise Šápúra I. na Ka‘ba-je Zardošt v Nakš-i Rustame). Po otcovej smrti potom panoval ako kráľ zhruba rok v perzskej ríši, príliš krátko na to, aby po sebe zanechal nejakú významnejšiu stopu. Hormizdovým nástupcom na perzskom tróne sa stal jeho starší brat Báhrám I. (273 – 276), v Arménsku ho pravdepodobne už skôr vystriedal mladší brat Narsé.

Z numizmatického hľadiska sú zaujímavé Hormizdove mince, ktoré vôbec prvýkrát obsahujú titul kráľ kráľov Iránu a Neiránu, dovtedy doložené iba na nápisoch.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Klíma, O.: Sláva a pád starého Íránu, Praha 1977.
  • Winter, E., Dignas, B.: Rom und das Perserreich. Zwei Weltmächte zwischen Konfrontation und Koexistenz, Berlin 2001.


Hormizd I.
Vladárske tituly
Predchodca
Šápúr I.
kráľ
271/272273
Nástupca
Báhrám I.