Hotel Kyjev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Súradnice: 48°08′46″S 17°06′55″V / 48,146084°S 17,11539°V / 48.146084; 17.11539

Pohľad na výškovú budovu hotela z Kamenného námestia
Hotel Kyjev, streetartová fasáda v roku 2019

Hotel Kyjev je hotel v bratislavskom Starom Meste. Nachádza sa na Rajskej ulici pri Kamennom námestí, v bezprostrednej blízkosti obchodného domu Tesco. Dostavaný bol v roku 1973, otvorený v nasledujúcom roku.

Bývalý Hotel Kyjev sa v začiatku svojho fungovania zaradil medzi najvyhľadávanejšie ubytovacie zariadenia v Bratislave, pretože v hlavnom meste neexistovala seriózna konkurencia.

Hotel sa nachádza vo výškovej budove s výškou 65 metrov, ktorá patrí medzi najvyššie v Starom Meste.

Po revolúcii hotelu chýbali peniaze na to, aby sa udržal v konkurenčnom boji s ostatnými ubytovacími zariadeniami na trhu a postupne chátral. Nutné peniaze na skvalitnenie ubytovania neprichádzali ani od väčšinového akcionára Švajčiara Antala Racka, ktorý vlastnil 93-tisíc akcií za spolu 282 miliónov slovenských korún (9 360 685,12 eur).  [1]

Hotel zmenil majiteľa naposledy v roku 2004, kedy ho do správy dostala spoločnosť SK Centre Bratislava, za ktorou stál britský developer LORDSHIP. [2]

Začiatkom roka 2007 sa plánovala asanácia budovy hotela a na rovnakom pozemku bola naplánovaná nová výstavba, s ktorou počíta projekt Centre Plaza. Asanácia vykonaná nebola, hotel aj koncom roka 2007 slúžil svojmu účelu.

LORDSHIP priestor bývalého Hotela prevádzkoval do 31.10.2011.

Súčasný stav[upraviť | upraviť kód]

Hotel momentálne neslúži svojmu pôvodnému  účelu. Jeho prevádzkovanie bolo neudržateľné a vyžaduje si nemalé investície. S minimom investícii sa obnovil niekdajší Luna bar v podzemí hotela. [3]

Investor, britský developer LORDSHIP, sa už viackrát v minulosti snažil zmeniť výzor nie len hotela Kyjev, ale aj Kamenného námestia spolu s vlastníkom obchodného domu, Tesco. Naposledy ohlásil obnovenie aktivít pri snahe zrekonštruovať bývalý Hotel Kyjev v decembri 2017. [4]

Prieskum o podobe Kamenného námestia a jeho okolia[upraviť | upraviť kód]

Podľa prieskumu spoločnosti GfK Slovakia [5] je so súčasnou podobou Kamenného námestia a bývalého hotela nespokojných takmer 70 percent obyvateľov Starého Mesta a 65 percent obyvateľov iných častí Bratislavy.

Prieskum sa uskutočnil v marci 2012 na vzorke 1000 obyvateľov Bratislavy, z čoho 500 respondentov boli obyvatelia Starého Mesta a 500 obyvatelia ostatných častí Bratislavy. Väčšina obyvateľov Starého mesta (95 percent) a obyvateľov ostatných častí Bratislavy (96 percent) očakáva, že magistrát hlavného mesta a miestny úrad mestskej časti Staré Mesto bude viac aktívny a bude iniciovať snahu o revitalizáciu celého územia tzv. Kamenného námestia.

V najhoršom stave je Kamenné námestie, ktoré podľa respondentov potrebuje súrne investície na revitalizáciu. Tejto lokalite v historickej časti mesta podľa Bratislavčanov a širokej verejnosti najviac chýba zeleň a miesta na zastavenie a oddych. Ďalej im prekážajú špinavé budovy a komunikácie v zlom technickom stave a veľa bezdomovcov.

Snahy o vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku[upraviť | upraviť kód]

Od zverejnenia plánov britského investora na revitalizáciu hotela a okolitého priestoru sa objavovali hlasy časti verejnosti, ktoré sú proti zásahom do nefunkčného hotela. S nimi sú spojené snahy o vyhlásenie komplexu za národnú kultúrnu pamiatku. S tým však nesúhlasí nie len investor, nespokojná verejnosť ale ani pamiatkári. „Pamiatkový úrad nespochybňuje význam, ktorý komplex obchodného domu a hotela v kontexte modernej povojnovej architektúry predstavuje, zároveň však zastáva názor, že pre jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku v súčasnosti nie sú naplnené základné kritériá,“ konštatoval v roku 2013 Peter Škulavík, ktorý bol v tej dobe vedúci Odboru štátneho informačného systému Pamiatkového úradu SR. [6]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. TREND.SK. Nový majiteľ zmodernizuje Hotel Kyjev. www.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2017-12-07].
  2. A.S., Petit Press. Podiel SK Centre v Hoteli Kyjev sa zvýšil na 89,55 %. ekonomika.sme.sk. Dostupné online [cit. 2017-12-07].
  3. A.S., Petit Press. Legendárny Luna bar opäť ožije. bratislava.sme.sk. Dostupné online [cit. 2017-12-07].
  4. TRENDREALITY.SK. Hotel Kyjev zrekonštruujú, pozrite sa na jeho aktuálny stav. reality.etrend.sk. Dostupné online [cit. 2017-12-07].
  5. podla Bratislavcanov potrebuje v Starom meste revitalizaciu hlavne Kamenne namestie [online]. www.gfk.com, 2017-01-13, [cit. 2017-12-07]. Dostupné online.
  6. Realitné opachy II: Socialistický „chrám“, ktorý rozdeľuje ľudí. Hotel Kyjev. Hospodárske noviny. Dostupné online [cit. 2017-12-07].

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Hotel Kyjev