Preskočiť na obsah

Hrádocké arborétum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:55, 6. október 2014, ktorú vytvoril BT (diskusia | príspevky) (odobratá Kategória:Arboréta; pridaná Kategória:Arboréta na Slovensku pomocou použitia HotCat)

Hrádocké arborétum je arborétum v Liptovskom Hrádku.

Základné informácie

Je najvyššie položeným arborétom v Strednej Európe (650 m n. m.) a napriek malej rozlohe obsahuje štvrté najrozsiahlejšie dendrologické zbierky na Slovensku. V arboréte sa nachádzajú jedinečné taxóny z našej a svetovej dendroflóry, ktoré sú v Červených knihách viacerých štátov, a ktoré sú v rámci Európy na severnom okraji svojho prirodzeného areálu rozšírenia (klokoč, mechúrnik, chvojník a pod.).

Dejiny arboréta

Arborétum bolo založené roku 1777 Jánom Xaverom Girsíkom vysadením 200 líp v lokalite dnes známych ako Sady M. R. Štefánika. Rozvoj arboréta pokračoval rokom 1796, kedy bola založená Horárska a lesnícka škola v Liptovskom Hrádku. Dnešná lesnícka škola je jej pokračovateľkou. Boli vysadené lesné porasty Hradská hora, zapač a aj na Malužinej. Samotné Arborétum sa začalo rozvíjať až roku 1805, kedy František Wiesner z Morgesternu založil Lesné porasty v časti Podhradi. Boli tu dovezené rastliny z Banskej Štiavnice. ˇupadok arboréta sa začal výrazne prejavovať v druhej polovici 20. storočia, kedy boli porasty vyrúbané a na ich mieste sa začali rozvíjať bytové sídliská na ulici Fraňa Kráľa a v Belánskej štvrti.

Súčasnosť

V súčasnosti sa o arborétum starajú študenti Strednej lesníckej školy, ktorí tu vykonávajú prax. Pre nedostatok financií však nemá zamestnancov, ktorí by sa oň starali v takej miere, ako sa to dialo v minulosti. V reportáži istej súkromnej televízie dokonca odvysielali reportáž o probléme s krádežou mladých rastlín, ako napríklad ginkgo. Arborétum je od roku 1982 vyhlásené za Chránený areál[1] a Národnú kultúrnu pamiatku.

Referencie

  1. Hrádocké arborétum. In: Zoznam osobitne chránených častí prírody SR [online]. Banská Bystrica: Štátna ochrana prírody SR. Dostupné online.

Zdroje