Hrátky s čertem

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hrátky s čertem (1946) je rozprávková divadelná hra, ktorú napísal český spisovateľ Jan Drda počas nacistickej okupácie. Dielo dosiahlo úspech predovšetkým v povojnovom období a to nielen preto, že sú v ňom náznaky odporu proti nacizmu.

Rozhlasová podoba[upraviť | upraviť kód]

V roku 1954 bola hra upravená aj do podoby rozhlasovej hry [1], v ktorej sa objavil rad známych hercov z vtedajšieho súboru Národného divadla, z ktorých niektorí si zahrali o dva roky neskôr aj vo filmovej podobe tohoto diela (Stanislav Neumann, František Filipovský, Jaroslav Vojta, František Smolík).

Filmová podoba[upraviť | upraviť kód]

V roku 1956 bola táto rozprávka sfilmovaná režisérom Josefom Machom pri použití kreslených filmových dekorácií Josefa Ladu. Vo filme sa objevil celý rad vynikajúcich hercov – Josef Bek (Martin Kabát), Eva Klepáčová (Káča), Jaroslav Vojta (lúpežník Sarka Farka), František Filipovský (zabudnutý čert Karborund), František Smolík (poustovník Školastykus), Josef Vinklář (čert Lucius), Alena Vránová (princezná Dišperanda), Stanislav Neumann (zabudnutý čert Omnimor), Vladimír Ráž (čert dr. Solfernus), Bohuš Záhorský (kráľ), Rudolf Deyl mladší (vrchný Lucifer), Antonín Šůra (Boží anjel Teofil).

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Hlavnými prvkami tohoto diela sú nadprirodzené a už legendárne postavy pustovníka a lúpežníka, ale tiež dôvera v obyčajného českého človeka, ktorého zastupuje hlavná postava vyslúžený vojak, prostý človek Martin Kabát. Trápi ho, že sa nevie báť. Preto ide prenocovať do starého pustého mlyna, aby zistil, či tam skutočne straší a či on sám pozná, čo je to strach. Čertovi sa ale chcela upísať vlastnou krvou princezná Dišperanda spolu so svojou kamarátkou slúžkouKačou tak, aby mali konečne ženícha, po ktorom obidve túžia. Čert ale odnesie Kaču do pekla a Martin Kabát ju ide z pekla vyslobodiť, čo sa mu za pomoci božieho anjela nakoniec podarí. Martin Kabát zostane s Kačou hospodáriť v opustenom mlyne. Potrestaný je aj neskromný pustovník a miestny lúpežník Sarka Farka. Na princeznú zostane už len čert. Príbeh vytvára akýsi nový typ českej rozprávkovej hry s vtipnými glosami. Napriek všetkým dobovým klišé toto pôvabné dielo zostalo dodnes veľmi milé a svieže.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. http://www.rozhlas.cz/vltava/drama/_zprava/649550

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hrátky s čertem na českej Wikipédii.