Hraničné pásmo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Česko-slovenská tabuľa zo začiatku 80. rokov informujúca o vstupe do hraničného pásma
Hraničné pásmo na bielorusko-polskej hranici. Je vidieť elektrickú signálnu stenu KS-185, kontrolný pás a ľahké opevnenie.

Hraničné pásmo sa nachádza v niektorých krajinách pri ich štátnych hraniciach. Ide o zakázanú oblasť (či oblasť s obmedzeným prístupom), ktorá slúži bezpečnostným účelom (tzn. vojenská, policajná či iná bezpečnostná kontrola).

Hraničné pásmo je viditeľne označené a môže sa ťahať len stovky metrov, ale aj desiatky kilometrov ďaleko od hraníc samotných v závislosti od politickej situácie.

Medzi známe hraničné pásma patrí napríklad demilitarizovaná zóna medzi oboma kórejskými štátmi, hraničné pásmo ČSSR pozdĺž hraníc so Západným Nemeckom a Rakúskom, či ostro strážená hranica medzi NSR a NDR. Hraničné pásmo na území "krajín socialistického tábora" bolo považované za symbol neslobody a obmedzenie pohybu osôb, mnohokrát prirovnávané i k väzeniu.

V súčasnej dobe je tiež známe hraničné pásmo pozdĺž hranice medzi severným a južným Cyprom, ktoré nie je pre obyvateľov oboch štátov priepustné a je spravované jednotkami OSN.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hraniční pásmo na českej Wikipédii.