Hypogeum v Hal Saflieni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Hal Saflieni Hypogeum*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Hypogeum v Hal Saflieni
Štát Malta Malta
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá iii
Identifikačné č. 130
Región** Európa a Severná Amerika
Súradnice 35°52′12″S 14°30′23″V / 35,87000°S 14,50639°V / 35.87000; 14.50639
História zápisu
Zápis 1980  (4. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Hypogeum (podzemný posvätný priestor) v Hal Saflieni (dnes časť mesta Paola na Malte) je trojposchodový, viac ako 10,6 m hlboký komplex o celkovej ploche okolo 500 m² pochádzajúci z doby asi 3800 až 2500 pred Kr.

Leží neďaleko chrámu Tarxien a po dôkladnom reštaurovaní bolo roku 2004 opäť otvorené pre verejnosť. Od roku 1980 je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hypogeum Hal Saflieni je na rozdiel od ostatných maltských chrámov z megalitického obdobia labyrint podzemných chodieb, komôr a sál, vytesaný do skaly, postupne rozširovaný po dobu 1 300 rokov. Je čiastočne zdobený maľbami okrovej farby. Okrem oltárov a obetných komôr obsahuje nespočetné menšie výklenky v ktorých boli nájdené zvyšky kostí niekoľkých tisíc osôb a tiež soška "Spiaca kňažka".

Skoršie hypotézy, že hypogeum slúžilo ako pohrebisko, sa koncom 90. rokov 20. storočia zdali byť vyvrátené a vychádzalo sa z toho, že sa jedná o sakrálnu, obradnú stavbu, snáď centrum vtedajšej teokracie. Skutočnosť, že nájdené kosti (ako aj väčšina na Malte nájdených sošiek) boli výlučne ženského pohlavia, viedla potom k názoru, že dobová spoločnosť bola matriarchálna a v hypogaeu boli pochovávané kňažky a veštkyne. Najnovšie bol však aj tento názor spochybnený a žiadna všeobecne prijímaná teória neexistuje.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hypogeum Ħal Saflieni na českej Wikipédii.