Preskočiť na obsah

Ichthyostegidae

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ichthyostega
Ichthyostega

Ichthyostegidae je vyhynutá čeľaď štvornožcov s jediným rodom Ichthystega. Patrí medzi prvé známe suchozemské štvornožce. Pozostatky tohoto stavovca našli v tridsiatych rokoch tohto storočia účastníci dánsko-švédskej vedeckej expedície v devónskych sedimentoch na ostrove Ymer vo východnom Grónsku.

Poznávacie znaky[upraviť | upraviť zdroj]

Svojím rybovitým telom a nápadným plutvovým lemom nezaprie tento živočích svoj blízky vzťah k lalokoplutvovcom, a tým aj vývojovú minulosť svojich dávnych predkov. Na rozdiel od nich má však už jeho telo dobre vyvinuté krátke, ale silné končatiny. Pomocou nich sa tento primitívny rybovitý praobojživelník dokázal zvoľna pohybovať nielen v plytkej vode sladkovodných močiarov, ale aj po ich slnečných brehoch. Bol to dravec, ktorý sa vo vode živil menšími rybami a na súši drobnými aj väčšími bezstavovcami. Veľkosť jeho tela nepresahovala dĺžku jedného metra.

Ich prvý zástupcovia sa objavili na Zemi v devóne, teda pred viac ako 350 miliónov rokmi. Vtedy boli ešte veľmi podobní lalokoplutvým rybám, ale ich vývoj pokračoval rýchlo. Už v priebehu mladších prvohôr sa niektorí začali svojou anatómiou blížiť primitívnym plazom. Celá skupina vymrela začiatkom jurskej periódy.