Identifikačná známka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Identifikačná známka alebo slangovo psia známka (z angl. dog tag)[pozn 1] je kovový identifikačný štítok (v súčasnosti obyčajne opatrený gumovou ochranou hrán) s retiazkou, nosený príslušníkom ozbrojených síl na krku. Obsahuje základné identifikačné údaje o vojakovi (vždy meno, priezvisko, krvnú skupinu; prítomnosť ostatných údajov sa líši podľa konkrétneho štátu alebo armády). Slúži na rýchlu identifikáciu mŕtveho alebo zraneného vojaka v bojových podmienkach, na zistenie jeho krvnej skupiny pri ošetrovaní, príp. na identifikáciu tela vojaka, pochovaného v provizórnom hrobe, pri exhumácii.

Slovensko[upraviť | upraviť zdroj]

Vzor identifikačnej známky používanej OSSR

V Ozbrojených silách SR dostáva profesionálny vojak pri prijatí alebo vymenovaní do dočasnej štátnej služby osobnú identifikačnú kartu a dva kovové identifikačné štítky s kovovou retiazkou.[1]

Súprava vydávaná vojakom pozostáva z dvoch štítkov s gumovou ochranou okrajov a dvoch retiazok. Štítok je vyrobený z antikoróznej žiaruvzdornej Cr-Ni ocele (podľa STN 41 7255) a má rozmery: dĺžka 50 mm, šírka 28 mm, hrúbka 1 mm a priemer otvoru pre retiazku 6 mm. Na štítku je vyrazené (písmenami veľkej tlačenej abecedy bez diakritiky) meno, priezvisko, rodné číslo a krvná skupina. K štítkom sú vydávané dve retiazky,[pozn 2] v dvoch dĺžkach (120 mm a 670 mm), vyhotovené z antikoróznej žiaruvzdornej Cr-Ni ocele (podľa STN 41 7241). V služobnom čase sa oba kovové identifikačné štítky nosia súčasne – jeden kovový identifikačný štítok sa nosí zavesený na retiazke okolo krku, druhý na retiazke, ktorá je zapnutá na druhej retiazke.[2]

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

  1. pre vizuálnu podobnosť so známkami pre psa
  2. tzv. „guličkové“ retiazky s priemerom 1 – 2,4 mm

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. § 50 ods. 1 a § 51 ods. 1 zákona č. 346/2005 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov ozbrojených síl Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 462/2013 Z. z.
  2. Služobný predpis hlavného služobného úradu pre štátnu službu profesionálnych vojakov č. 4/2006 o osobnej identifikácii profesionálnych vojakov (Vestník Ministerstva obrany SR, čiastka 16, 10. mája 2006)