Informačné centrum OSN vo Viedni

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Informačné centrum OSN vo Viedni - UNIS Viedeň je súčasťou 63 člennej siete Informačných centier OSN rozprestierajúcej sa po celom svete, ktorá patrí pod Oddelenie pre informovanie verejnosti Sekretariátu OSN. Všetky centrá majú spoločný cieľ: pomáhať napĺňať základné ciele OSN informovaním o aktivitách a záujmoch OSN smerom k verejnosti.

UNIS Viedeň má dvojakú úlohu: Na jednej strane je hlasom OSN v tomto regióne, Informačným centrom OSN, ktoré poskytuje podporu svojim štyrom tzv. klientskym krajinám, ktorými sú Rakúsko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko. Cieľom je rozširovať informované porozumenie práce a cieľov Organizácie Spojených národov, pričom medzi cieľovú skupinu patria médiá, vláda, vzdelávacie inštitúcie a mimovládne organizácie. Zároveň poskytuje informačnú a propagačnú podporu programom OSN so sídlom vo Viedni, pričom súčasne vystupuje ako sekretariát Komunikačnej skupiny OSN vo Viedni. [1]

Prehliadky so sprievodcom a prednášky[upraviť | upraviť zdroj]

UNIS Viedeň organizuje prehliadky Viedenského medzinárodného centra (VIC - Vienna International Centre) so sprievodcom, kde sídli jedno zo štyroch hlavných sídiel OSN (ďalšími sú New York, Ženeva a Nairobi). Oddelenie pre návštevníkov ponúka prednášky prezentované samotnými zamestnancami OSN na tému OSN vo všeobecnosti ako aj o práci organizácií OSN so sídlom vo Viedni.

Akreditácia pre médiá[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe stanovených kritérií vydáva UNIS Viedeň pre zástupcov médií bona fide, ktorí píšu o otázkach, ktorými sa zaoberá systém OSN, ročnú akreditáciu. Novinári a novinárky akreditovaní pri OSN získajú prístup do Viedenského medzinárodného centra, dostávajú informácie o udalostiach organizovaných v OSN vo Viedni ako aj pozvánky na podujatia a tlačové konferencie organizované vo VIC.

Spolupráca s mimovládnymi organizáciami (MVO)[upraviť | upraviť zdroj]

K Oddeleniu OSN pre informovanie verejnosti je pridružených viac ako 1500 mimovládnych organizácií s intenzívnym programom o otázkach záujmu OSN, ktoré takto spájajú OSN s ľuďmi po celom svete. Oddelenie pre spoluprácu s MVO UNIS Viedeň vedie zoznam približne 400 MVO na lokálnej úrovni, výskumných inštitúcií, politických think-tankov a ďalších iniciatív tretieho sektora.

Publikácie a informačné produkty[upraviť | upraviť zdroj]

UNIS Viedeň vydáva široké spektrum informačných produktov o práci OSN a aktuálnych medzinárodných otázkach v nemeckom, maďarskom, slovenskom a slovinskom jazyku, informačné materiály a vyhlásenia generálneho tajomníka OSN ako aj informácie o práci organizácií so sídlom vo Viedni v angličtine a ďalších jazykoch. Všetky publikácie sú dostupné na stránke UNIS-u.

Knižnica/ Pomoc pri konzultáciách[upraviť | upraviť zdroj]

Knižnica Informačného centra UNIS vo Viedni je zdrojom informácií o celom systéme OSN. Referenčné dokumenty, rezolúcie Bezpečnostnej rady, najnovšie publikácie sprístupnené na predaj, najnovšie správy OSN a ďalšie dokumenty sú k dispozícii v knižnici spolu s plagátmi OSN a prospektami na rôzne témy. Referenčná knižnica UNIS vo Viedni je otvorená pre návštevníkov, novinárov a študentov (je potrebné si vopred dohodnúť návštevu) a všetkých zamestnancov OSN. Návštevníci tu nájdu široký záber referenčných materiálov o všetkých aspektoch systému OSN, najmä o otázkach, na ktoré sa zameriavajú organizácie OSN so sídlom vo Viedni zaoberajúce sa kontrolou drog, prevenciou kriminality a otázkami vesmíru. Bezplatne sú k dispozícii informačné a propagačné materiály (prospekty, správy, plagáty) ako aj publikácie sprístupnené na predaj v limitovaných množstvách. Knižnica OSN môže taktiež jednotlivým záujemcom a inštitúciám pomôcť vyhľadať dokument OSN, o ktorý majú záujem.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. UNIS Viedeň

Ďalšie odkazy[upraviť | upraviť zdroj]