Inia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 08:02, 31. október 2008, ktorú vytvoril JAnDbot (diskusia | príspevky) (robot Pridal: nn:Amazonasdelfin, qu:Puhuyu)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Delfínovec amazonský
Delfínovec amazonský
Delfínovec amazonský
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Inia geoffrensis
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Inia, po slovensky inia alebo delfínovec, je rod cicavca z čeľade Iniidae (staršie z čeľade delfínovcovité - Platanistidae) s jediným druhom delfínovec amazonský alebo inia amazonská alebo delfínovec inia (lat. Inia geoffrensis).

Výskyt

Delfínovec amazonský sa vyskytuje v povodí najväčších juhoamerických riek — Amazonky a Orinoka.

Opis a spôsob života

Dorastá dĺžky 2 - 2,5 metra a hmotnosti 110 - 140 kg. Sfarbenie tela je značne premenlivé, od ružovkastej šedi až po sivočierny odtieň. Má širokú chvostovú plutvu, chrbtová plutva je nízka, ale dlhá. Na pretiahnutom nose má tento druh krátke tuhé hmatové fúzy, ktoré mu v kalnej vode pomáhajú nahradiť zrakové vnemy. Delfínovec amazonský žije jednotlivo alebo v pároch. Ak sa príležitostne združuje do húfov, nemávajú viac ako šesť kusov. Živí sa hlavne rybami, menej už ďalšími vodnými živočíchmi. Gravidita trvá okolo 350 dní a mláďa máva po pôrode okolo 1 metra. Vzhľadom na to, že žije veľmi často v kalných, nepriehľadných vodách, má silno redukovaný zrak.

Galéria

Zdroj

Iné projekty