Internetový mém

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Príklad anglického obrázkového makra, bežný typ internetového mému v nultých rokoch 21. storočia

Internetový mém (známy tiež ako internetové meme[1][2][3] alebo internetový fenomén; niekedy označovaný skrátene len ako meme či slangovo memečko) je označenie pre myšlienkový pojem, ktorý sa šíri prostredníctvom internetu. Termín pochádza zo slova mém, ktoré bolo po prvýkrát použité už v roku 1976 Richardom Dawkinsom v jeho knihe Sebecký gén a vytvorené bolo analogicky práve od slova gén.[4] Môže ísť o akúkoľvek akciu, štýl alebo konanie, ktoré je šírené pomocou internetu (napr. pomocou sociálnych sietí, blogov, e-mailov, diskusných fór,...) a šíri sa tak, že si ho ľudia posielajú medzi sebou. Internetové mémy môžu mať formu slov, obrázkov, odkazov, internetových stránok, videí, hashtagov a iných.

Je možné rozlíšiť dve charakteristiky: internet je buď témou alebo vlastnosťou, špecifikom šírenia a použitia. Len málo z internetových mémov pokrýva obe polohy. Takéto už môžu používať aj autoreferenciu. Je veľa takých, ktoré sa internetom šíria, používajú sa na ňom, ale len málo takých, ktoré žijú aj mimo internetu, a aj napriek tomu sa ho týkajú.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ako mám v slovenčine písať a čítať slovo... | Jazyková poradňa | SME.sk [online]. jazykovaporadna.sme.sk, [cit. 2019-11-29]. Dostupné online.
  2. meme [online]. Oxford Dictionaries, [cit. 2019-09-10]. Dostupné online. Archivované 2019-05-23 z originálu.
  3. REFRESHER. Meme: Bizarný výkrik ľudstva, ktorý valcuje internet. Ako to vôbec začalo a čo znamenajú tie najznámejšie? [online]. refresher.sk, [cit. 2019-09-10]. Dostupné online.
  4. Sebecký gén podľa Richarda Dawkinsa [online]. 9em.sk, 2016-05-22, [cit. 2019-09-10]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Internetový mem na českej Wikipédii.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]