Isaias Afwerki

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Isaias Afwerki
Isaias Afwerki
Isaias Afwerki, podpis (z wikidata)
1. prezident Eritrey
Momentálne v úrade
od 24. máj 1993
Biografické údaje
Narodenie2. február 1946 (78 rokov)
Asmara, Talianska východná Afrika
Politická stranaĽudový front za demokraciu a spravodlivosť
Alma materAddis Ababa University
Profesiapolitik
VierovyznanieEritrejská ortodoxná cirkev
Rodina
Manželka
Saba Haile
Deti3 (Abraham, Berhane, Elsa)
Odkazy
Spolupracuj na CommonsIsaias Afwerki
(multimediálne súbory)

Isaias Afwerki (ኢሳይያስ ኣፍወርቂ. * 2. februára 1946 Asmara) je prezident Eritrey.

Pochádza z chudobnej rodiny tigrajskej národnosti, mal osem súrodencov. Jeho bratrancom bol etiópsky prezident Meles Zenawi. Študoval inžiniersky odbor na Univerzite Addis Abeba, odkiaľ v roku 1966 odišiel a pridal sa k bojovníkom za nezávislosť Eritrei, ktorá bola od roku 1952 súčasťou Etiópie a v roku 1962 bola zbavená autonómie. Bol odoslaný do Číny na školenie v metódach podzemného boja, od roku 1970 bol členom vedenia Eritrejského oslobodzovacieho frontu a na kongrese v roku 1987 bol zvolený jej generálnym tajomníkom. Po víťazstve nad prosovietskym etiópskym režimom v roku 1991 sa na základe referenda v roku 1993 stala Eritrea samostatným štátom a Afwerki získal funkciu prezidenta. V roku 1994 sa Eritrejský oslobodzovací front premenoval na Ľudový front za demokraciu a spravodlivosť, ktorý je podľa ústavy prijatej roku 1997 jedinou legálnou politickou stranou v krajine. Za celých dvadsaťpäť rokov Isaias Afwerki neobhajoval funkciu vo voľbách a vládne ako diktátor.[1] Najdôležitejšou silou v krajine je armáda - v rokoch 1998 až 2000 prebiehala eritrejsko-etiópska vojna o sporné pohraničné územie, ktorú ukončila až dohoda medzi oboma štátmi v roku 2018. Miera slobody slova patrí k najnižším na svete, podľa odhadov Amnesty International je držaných vo väzení bez súdu okolo desiatich tisícov politických odporcov, za Afwerkiovej vlády utieklo z krajiny okolo päť percent Eritrejčanov.[2]

Je ženatý a má tri deti. Hlási sa k Eritrejské pravoslávnej cirkvi.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. NÍDR, Tomáš. Africký Kim Čong-un aneb O úprku Eritrejců do Evropy [online]. Česká pozice, 2016-01-03, [cit. 2019-01-02]. Dostupné online. (česky)
  2. NOVOTNÝ, Pavel. Odkud také prchají: Peklo jménem Eritrea [online]. Reportér Magazín, 2015-09-07, [cit. 2019-01-02]. Dostupné online. (česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Isaias Afwerki na českej Wikipédii.