Ishmael Scott Reed

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Ishmael Scott Reed (*22. február 1938) je americký básnik, esejista a románopisec.

Reed je jedným z najznámejšších z afroamerických autorov svojej generácie, spolu s Amirim Barakom je najkontroverznejší (a politicky ľavicovo orientovaný) Jeho tvorba stále vysmieva amerických pravičiarov (často však i samotných ľavičiarov), as well), zobrazuje domáci politický a kultúrny útlak. Kým jedni považujú Reedovu tvorbu za sviežu, komicky zobrazujúcu ne-bielu Ameriku, druhí ho kritizujú za jeho nesúdržnosť alebo popletenosť.

Reed sa narodil v Chattanooge, Tennessee, ale vyrastal v Buffale v štáte New York, kde navštevoval Buffalskú Univerzitu.

Presťahoval sa do New York City v roku 1962 a pomáhal založiť East Village Other, veľmi známu undergroundovú publikáciu. Bol aj členom Umbra Writers Workshop, organizácie, ktorá pomáhala zakladať Black Arts smer podporovala Black Aesthetic.

Reed v súčasnosti žije v Oaklande v štáte Kalifornia. V roku 1998 získal MacArthur Fellowship a nedávno odišiel do dôchodku po ukončení práce na Californskej univerzite Berkeley.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Reedove najznámejšie diela sú: The Free-Lance Pallbearers (1967, Reedov prvý román), Mumbo-Jumbo (1972), Flight to Canada (1976) a The Last Days of Louisiana Red (1974). Publikoval viac ako tucet kníh, vrátane deviatich románov, piatich básnických zbierok, šiestich drám, štyroch zbierok esejí a jedného libreta.

Editoval aj From Totems to Hip-Hop: A Multicultural Anthology of Poetry Across the Americas, 1900-2002 (2003), kde podporoval otvorené vnímanie americkej poézie, ako aj zlúčenie tradičnej Európou ovplyvnenej americkej literatúry s tvorbou imigrantov, hip-hopových umelcov a pôvodného obyvateľstva.

Ďalšie dielo:

  • 1978 - zbierka Secretary to the Spirits
  • 1993 - román Airing Dirty Laundry