Preskočiť na obsah

Isméné (dcéra Oidipa)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tydeus a Isméné, čiernofigúrová amfora, cca 560 pred Kr.

Isméné alebo Isména alebo zriedkavo Ismene (po grécky Ίσμηνη, po latinsky Ismena) je v gréckej mytológii dcérou thébského kráľa Oidipa a jeho matky a manželky Iokasté.

Keď sa naplnila veštba a prekliatie jej otce Oidipa a on zistil, že pred rokmi zabil kráľa Laia, vlastného otca a potom sa oženil s jeho manželkou Iokasté, svojou vlastnou matkou, zúfalá kráľovná spáchala samovraždu a Oidipus sa oslepil.

Po tejto tragédii bol Oidipus zbavený vlády nad Tébami a vypovedaný z mesta. Jeho staršia dcéra Antigona ho do vyhnanstva doprevádzala, Isména však toľko sily nemala. Keď jej otec tesne pred svojou smrťou preklial svojich dvoch synov Eteokla a Polyneika, zbierala svoje sily, aby odvrátila ich bratrovražednú vojnu, ale ani to nedokázala.

Nový thébsky kráľ Kreón zakázal pochovať telo padlého Polyneika, ktorý padol pri dobýjaní Téb, Isména poslúchla, na rozdiel od Antigony, ktorá to urobila aj pod hrozbou smrti. Na poslednú chvíľu prejavila Isména odvahu zdieľať so svojou sestrou smrť, ale Antigona jej obeť odmietla so slovami: „Ja som si vybrala smrť, ty si si vybrala život“.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Isména na českej Wikipédii.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]