Izabela Bourbónska (1741)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Izabela Bourbónska
parmská princezná a rakúska arcivojvodkyňa
parmská princezná a rakúska arcivojvodkyňa
Narodenie31. december 1741
Madrid, Španielsko
Úmrtie27. november 1763 (21 rokov)
Viedeň, Rakúsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Izabela Bourbónska

Izabela Bourbónska (* 31. december 1741, Madrid, Španielsko – † 27. november 1763, Viedeň, Rakúsko) bola dcéra Filipa Parmského a Alžbety Francúzskej.

Manželka arcivojvodu Jozefa[upraviť | upraviť zdroj]

V októbri 1760, vo veku osemnásť rokov, bola Izabela vydatá za rakúskeho arcivojvodu Jozefa, dediča habsburskej monarchie. Parmská princezná rýchlo očarila viedenský dvor svojim pôvabom a inteligenciou. Jozef sa do svojej manželky zamiloval, tá ale jeho city neopätovala.

V roku 1762 Izabela čakala dieťa a trpela bolesťami hlavy. Jozef ju držal za ruku pri pôrode a dočkal sa dcéry, Márie Terézie (1762 – 1770). Až po šiestich týždňoch bola Izabela schopná opustiť lôžko.

Smrť[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1763 Izabela porodila druhú dcéru, Máriu Kristínu, pomenovanú podľa jej švagrinej, ktorá však zomrela hneď po narodení. Izabela sama ju čoskoro nasledovala, zomrela na kiahne. Jej dcéra Mária Terézia zomrela v januári 1770 na zápal pľúc.

Izabela Bourbónska je pochovaná v Cisárskej hrobke vo Viedni. Po jej predčasnej smrti už Jozef nebol schopný nadviazať žiadny užší citový vzťah k inej žene. K druhému sobášu ho presvedčila jeho matka Mária Terézia z potreby zabezpečiť dediča.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Isabella Parmská na českej Wikipédii.