Július Torma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Olympijské zlato
Július Torma
slovenský boxer
Narodenie 7. marec 1922
Budapešť
Úmrtie 23. október 1991 (69 rokov)
Praha
Prehľad medailí
Reprezentácia: Česko-Slovensko
Olympijské hry
zlato
Londýn 1948
do 67 kg
Majstrovstvá Európy
bronz
Dublin 1947
do 73 kg
zlato
Oslo 1949
do 66,7 kg
bronz
Západný Berlín 1955
do 81 kg

Július Torma (* 7. marec 1922, Budapešť – † 23. október 1991, Praha) bol slovenský boxer. Na olympijských hrách v roku 1948 v Londýne získal zlatú medailu pre Československo v hmotnostnej kategórii do 67 kg.

Za týmto menom sa skrýva olympijské zlato, zlatá a dve bronzové medaily z majstrovstiev Európy a tiež šesť titulov majstra Maďarska a desať titulov majstra Československa. Predovšetkým však 989 víťazstiev a 7 prehier medzi povrazmi ringu. Doma - v Československu, neprehral ani jediný raz.

Narodil sa v Budapešti v roku 1922. Jeho rodičia, pochádzajúci zo Štúrova, odišli do hlavného mesta Maďarska za prácou. Torma sa vyučil za zámočníka. Boxoval od trinástich rokov, už ako deväťnásťročný získal svoj prvý titul majstra Maďarska a po ňom nasledovalo ešte päť ďalších v nepretržitej sérii. Trénoval ho Zsigmond Ádler, ktorému vďačný Torma zachránil život tým, že ho vytiahol zo zberného tábora a do konca vojny ukrýval.

Po zisku šiesteho maďarského titulu v roku 1946 sa rodina Tormovcov "repatriovala" do Partizánskeho. Získala tak aj nové občianstvo a boxer Július Torma získal o rok neskôr pre svoju novú vlasť na majstrovstvách Európy v Dubline bronz v strednej váhe. V prvom kole tam porazil práve László Pappa. V Londýne štartoval strategicky "o váhu nižšie" - vo welteri - a dobre urobil. Vo finále potom porazil čierneho Američana Herringa na body. Stalo sa to v Empire Pool, v plaveckej hale, na skok od "starého" a z nepochopiteľnej neúcty k histórii športu medzičasom zbúraného legendárneho štadióna vo Wembley. Ring tu postavili po skončení plaveckých súťaží "na moste" nad bazénom.

Torma vyhral napriek tomu, že boxoval so zlomenou záprstnou kosťou. Finále welteru bolo vyhlásené za najlepší zápas a Július Torma za najlepšieho boxera celého turnaja. O váhu vyššie získal svoje prvé zlato jeho priateľ z Maďarska László Papp.