Július Torma

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olympijské zlato
Olympijské zlato
Július Torma
slovenský boxer
Július Torma
Narodenie7. marec 1922
Budapešť
Úmrtie23. október 1991 (69 rokov)
Praha
Prehľad medailí
Reprezentácia: Česko-Slovensko
Olympijské hry
zlato
Londýn 1948
do 67 kg
Majstrovstvá Európy
bronz
Dublin 1947
do 73 kg
zlato
Oslo 1949
do 66,7 kg
bronz
Západný Berlín 1955
do 81 kg

Július Torma (* 7. marec 1922, Budapešť – † 23. október 1991, Praha) bol slovenský boxer. Na olympijských hrách v Londýne získal zlatú medailu pre Československo v hmotnostnej kategórii do 67 kg.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Budapešti, kde jeho rodičia, pochádzajúci zo Štúrova, odišli po prvej svetovej vojne za prácou. Vyučil sa za zámočníka. Boxoval od trinástich rokov, už ako devätnásťročný získal svoj prvý titul majstra Maďarska a po ňom nasledovalo ešte päť ďalších v nepretržitej sérii. Trénoval ho Zsigmond Ádler, ktorému vďačný Torma zachránil život tým, že mu pomohol utiecť zo zberného tábora a do konca vojny ho ukrýval.[1]

Po zisku šiesteho maďarského titulu v roku 1946 sa rodina Tormovcov "repatriovala" do Partizánskeho a Torma sa stal členom klubu ŠK Baťovany. Získal aj nové občianstvo a o rok neskôr pre svoju novú vlasť na majstrovstvách Európy v Dubline bronz v strednej váhe. V prvom kole tam porazil práve László Pappa.
V roku 1948 vybojoval pre ČSR historicky prvé boxerské olympijské zlato v ľahkej strednej váhe napriek tomu, že k finálovému zápasu proti Američanovi Hankovi Herringovi nastúpil so zlomeným palcom ľavej ruky.[2] Finále welteru bolo vyhlásené za najlepší zápas a Július Torma za najlepšieho boxera celého turnaja. O váhu vyššie získal svoje prvé zlato jeho priateľ z Maďarska László Papp.

Počas svojej kariéry vybojoval 996 zápasov, z toho len v siedmich prehral.[3] Doma, v Československu, neprehral ani jediný raz. Získal olympijské zlato, zlatú a dve bronzové medaily z majstrovstiev Európy a tiež šesť titulov majstra Maďarska a desať titulov majstra Československa.

Po skončení kariéry pôsobil ako tréner v klube Uhelné sklady Praha.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://sport.pravda.sk/oh-2012/clanok/134095-najpozoruhodnejsi-boxer-historie-julius-torma-rytier-rukavic/
  2. http://www.olympic.cz/sportovec/1534--julius-torma
  3. http://www.rozhlas.cz/brno/upozornujeme/_zprava/ecce-homo-julius-torma-ceskoslovensky-boxer--965501

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]