Jacob Augustus Riis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jacob Augustus Riis
Jacob Augustus Riis
Jacob Riis

Narodenie 3. máj 1849
Ribe
Úmrtie 26. máj 1914 (65 rokov)
Barre

Jacob Augustus Riis (* 3. máj 1849, Ribe - † 26. máj 1914, Barre, Massachusetts) bol americký fotograf, sociológ, novinár a spisovateľ.

Pochádzal z Dánska, narodil sa v Ribe. Vyučil sa stolárom. V roku 1870 sa presťahoval do Spojených štátov amerických.

Dlho sa nemohol uchytiť. Striedal zamestnania, cestoval po krajine, žil v chudobných pomeroch. Roku 1877 sa stal policajným a súdnym reportérom novín The New York Tribune, neskôr The Evening Sun. Prinášal spravodajstvo z bedárskych štvrtí, kde sa tiesnili v starých domoch bez kanalizácie a vodovodu státisíce ľudí a kde sa rodila zločinnosť. Písal mnoho článkov, aby upozornil na neľudské životné podmienky v týchto štvrtiach, neskôr siahol po názornejšom fotografickom obraze. Nakoľko neuspel u fotografov, ktorí sa zľakli práce v nebezpečnom prostredí, kúpil si začiatkom roku 1888 platňový fotoaparát. Využil vtedy nový vynález bleskového svetla a dokumentoval ponižujúce spôsoby života v nájomných ubytovniach kasárenského typu (jeden z takýchto typických domov mal 2781 nájomníkov, v jednej miestnosti bývalo až 9 ľudí a v celom dome bola iba jedna vaňa na kúpanie). Ďalej dokumentoval pomery v policajných nocľahárňach a prácu detí využívanú v domácich remeselných dielňach.

O rok neskôr uverejnil v časopise Scribner's článok "Ako žije druhá polovina", v ktorom svoje kritické texty doplnil kresbami vyhotovenými podľa vlastných fotografií. Materiály vzbudili taký ohlas, že v rozšírenej forme, ale aj s priamymi reprodukciami fotografií, vyšli v roku 1890 knižne pod tým istým názvom.

Riis vydal deväť kníh, okrem iných „Deti chudobných“, 1892, „Z Mulberry Street“, 1898. Ich pomocou a novinových článkov a prednášok, na ktorých používal diapozitívy svojich fotografií, dosiahol niektoré zmeny a nápravy. Zrušili sa policajné nočné útulky, bola zriadená škola pre bezprízorné deti, doplnili sa zákony o detskej práci a odstránila sa celá ulica Mulberry Bend, ktorá bola skrýšou zločincov. Na jej mieste sa zriadil park a vybudoval obytný dom Susedská osada Jacoba A. Riisa. Jeho menom nazvali sídlisko, školy, parky a ihriská po celých Spojených štátoch.

„Mestskí banditi“, približne v 1890

Riis nefotografoval dlho, iba do konca storočia. Ale aj v tejto krátkej dobe (asi deväť rokov) vytvoril fotografické dielo, ktoré patrí medzi najpozoruhodnejšie a najzávažnejšie humanistické programy fotografie. Hoci sa neusiloval o umeleckú tvorbu, ako sám priznáva, predsa prispel k základnému umeleckému druhu, ktorý sa v jeho období začal formovať – Umelecká reportáž.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ako žije druhá polovina - 1890
  • Deti chudobných - 1892
  • Na tému venovanú ľuďom žijúcim v Newyorských brlohoch venoval ďalších 6 kníh

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Dejiny fotografie, Ľudovít Hlaváč, (1987)
  • Příběh fotografie, Daniela Mrázková, (1975)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jacob Augustus Riis na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).