Preskočiť na obsah

Jacob Hansen

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jacob Hansen
Jacob Hansen v Hansen Studios v roku 2011
Jacob Hansen v Hansen Studios v roku 2011
Základné informácie
Narodenie 9. november 1970 (53 rokov)
Esbjerg, Dánsko
Pôsobenie gitarista, basgitarista, spevák, producent, mixážny technik
Žáner Heavy metal
hard rock
Hrá na nástrojoch spev
gitara
Roky pôsob. 1986 – súčasnosť
Súvisiace
články
Pyramaze
Invocator
Beyond Twilight
Anubis Gate
Vplyv Volbeat[1]
Webstránka jacobhansen.com

Jacob Hansen (* 9. november 1970, Esbjerg, Dánsko) je dánsky gitarista, basgitarista, spevák, mixážny technik a producent, ktorý v roku 1990 založil nahrávacie štúdio Hansen Studios. Momentálne hrá pre progresívnu power metalovú kapelu Pyramaze.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Hansen svoje prvé hudobné pokusy skúšal vo svojich pätnástich rokoch, keď so svojím priateľom odohral niekoľko jamových stretnutí. To bolo základom pre založenie thrash metalovej skupiny Black Creed o rok neskôr, ktorá neskôr zmenila svoj názov na skupinu Invocator.[2] Na začiatku deväťdesiatych rokov vydala skupina tri albumy, na ktorých je možné počuť Hansena ako speváka a gitaristu. V roku 1995 sa skupina Invocator opäť rozpadla. O sedem rokov neskôr skupina reformovala a v roku 2003 vydala svoj posledný album Through the Flesh to the Soul. Potom sa Hansen pridal ku skupine Beyond Twilight, s ktorou spieval na dvoch albumoch a hral na rytmickú gitaru. V roku 2007 spieval Hansen v progresívno-metalovej skupine Anubis Gate v ich albume s názvom Andromeda Unchained.

Od roku 1990 sa Hansen objavuje aj ako hudobný producent a vedie nahrávacie štúdio Hansen Studios v meste Ribe. Najprv pracoval s miestnymi dánskymi skupinami ako Urkraft, Raunchy alebo Arcane Order. Od polovice nultých rokov prišli do mesta Ribe prvé zahraničné skupiny ako Maroon, Deadlock alebo Rock Rock. V roku 2003 Hansen produkoval demonahrávku Beat the Meat skupiny Volbeat. Hoci pôvodne mal s hudbou tejto skupiny málo spoločného, stal sa ich materským producentom. To bol začiatok ich spolupráce, a tak Hansen začal produkovať všetky ich albumy. Produkoval tiež niekoľko albumov pre dánsku rockovú skupinu Dúné a faerskú vikingsko-metalovú skupinu Týr.[3][4]

Na Danish Metal Awards získal cenu za „najlepšiu produkciu“ za album skupiny Hatesphere The Sickness Within s Tueom Madsenom v roku 2005, za album skupiny Volbeat Guitar Gangsters & Cadillac Blood v roku 2008[5] a za album skupiny Anubis Gates The Detached v roku 2009.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

So skupinou Invocator[upraviť | upraviť zdroj]

So skupinou Beyond Twilight[upraviť | upraviť zdroj]

So skupinou Anubis Gate[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2007: Andromeda Unchained
  • 2009: The Detached

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Artikel: VOLBEAT – DE NYE MASTODONTER Archivované 2016-05-04 na Wayback Machine. Lydtapet.net. Získané 9/12-2015
  2. jacobhansen.com: History (Archivované zo 7. januára 2009 cez Internet Archive)
  3. Jacob Hansen | Songs [online]. AllMusic, [cit. 2020-11-09]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. ALBRECHT, Frank. Der Produzent: Jacob Hansen. Rock Hard , august 2008, s. 27
  5. BLABBERMOUTH. METALLICA, VOLBEAT, SCAMP Honored At DANISH METAL AWARDS [online]. BLABBERMOUTH.NET, 2008-11-15, [cit. 2020-11-09]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jacob Hansen na dánskej Wikipédii.