Jaime de Marichalar

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaime de Marichalar
Jaime de Marichalar
Narodenie7. apríl 1963 (56 rokov)
Pamplona, Navarra Španielsko
ManželkaElena Španielska (s. 1995 - r. 2010)
DetiFelipe de Marichalar y de Borbón
Victoria de Marichalar y de Borbón
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Jaime de Marichalar

Jaime de Marichalar (* 7. apríl 1963, Pamplona, Navarra, Španielsko), celým menom Jaime Rafael Ramos María de Marichalar y Sáenz de Tejada je bývalým manželom španielskej infantky Eleny, vojvodkyne z Luga.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Jaime de Marichalar pochádza z aristokratickej rodiny. Narodil sa ako štvrté z piatich detí 8. vojvodu z Ripaldy Amalia de Marichalar y Bruguera a jeho manželky Máríe de la Concepción Sáenz de Tejada y Fernández de Boadilla. Študoval na jezuitských školách v Burgose, San Estanislao de Kostka v Madride a Yago School v Dubline. Vysokoškolské štúdium zameral na ekonomiku a špecializoval sa na obchodný manažment a marketing, hoci nikdy nezískal diplom. Od roku 1995, po sobáši s infantkou Elenou sa stal členom Kráľovskej vojenskej kavalérie Sevilly, šľachtického cechu založeného v roku 1670.[1]

Manželstvo[upraviť | upraviť kód]

V roku 1987 stretol v Paríži svoju budúcu manželku infantku Elenu, ktorá tam študovala francúzsku literatúru. Zosobášili sa 18. marca 1995 v katedrále v Seville. Od novembra 2007 žili manželia oddelene. Vojvoda a vojvodkyňa z Luga sa rozviedli v decembri 2009 a definitívne bolo manželstvo ukončené 21. januára 2010. Rozvodom s infantkou Elenou stratil Jaime de Marichalar právo používať vojvodský titul, tituly ako španielsky veľmož a Excelencia a zároveň prestal byť oficiálnym členom španielskej kráľovskej rodiny.

Potomkovia[upraviť | upraviť kód]

  • Felipe Juan Froilán de Todos los Santos de Marichalar y de Borbón (* 17. júl 1998)
  • Victoria Federica de Todos los Santos de Marichalar y de Borbón (* 9. september 2000)

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. [1]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jaime de Marichalar na anglickej Wikipédii.