Jakub Smolík

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakub Smolík
Jakub Smolík 2010 Duchcov.jpg
Základné informácie
Rodné meno Jaroslav Smolík
Narodenie 18. september 1959 (60 rokov)
Domažlice, Československo
Žáner Pop-music, country
Hrá na nástroje gitara
Webstránka www.jakubsmolik.cz

Jakub Smolík, vlastným menom Jaroslav Smolík (* 18. september 1959, Domažlice) je český spevák.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

V roku 1975 založil so spolužiakom Lubošem Trnkou svoju prvú skupinu, nazvali ji Travaléři. Medzi rokmi 1978 a 1980 absolvoval vojenskú službu v Českých Budějoviciach. Na vojne založil tanečný a dychový orchester Horizont, spolu so skupinou získali mnoho ocenení. Po vojne v roku 19821985 absolvoval štúdium na Ježkově konzervatoři v Prahe. V tejto dobe začal tiež pôsobiť v rockových skupinách Rockyt a Kroket. V roku 1986 prijal spoluprácu s Luciou Bílou a Maximem Petra Hanniga. A práve producent Petr Hennig je objaviteľom Smolíka a tiež mu vymyslel meno Jakub – pôvodne sa totiž menoval Jaroslav po otcovi. V tomto období naspieval hit Až se ti jednou bude zdát, ktorý po prvýkrát odznel v programe Pozor začínáme.

V ďalšom roku v roku 1987 spolupracuje so speváčkami Martou Stravovou a Martinou Formanovou. Tiež vystupuje spoločne s Lukášom Vaculíkom, Miroslavom Moravcom a Dagmar Veškrnovou. V roku 19881989 absolvoval turné šesťdesiatych koncertov po celej ZSSR. V roku 1992 vydal propagačný album u kamaráta Frantu Kasla (Briami) s názvom – Až se ti jednou bude zdát. V tomto roku mu u firmy Carmen speváka Jiřího Zmožka vyšiel album – Největší hity country zpívá Jakub Smolík. Po tomto veľmi úspešnom CD albume mu vyšiel v roku 1992 album – Největší hity country 2. Na piesne Prý chlapi nebrečí a Ave Maria natočil aj videoklipy. Na koncertnom turné vystupuje s Jiřím Zmožkom a Radoslavom Brzobohatým a toto turné sa stalo veľmi úspešným.

V roku 1993 naspieval dva albumy so Šárkou Tomanovou, herečkou, speváčkou a moderátorkou. V roku 1995 natáča klip na text Vítězslava NezvalaO nespočetné kráse těla. Ďalší videoklip vznikol v roku 1996. Vo videoklipu k tejto piesni si zahrala Petra Voláková a videoklip aj pieseň sa volajú – Víš.

Medzi rokmi 19961998 začal spolupracovať s Michalom Davidom na detských projektoch – Písničky Ferdy mravence, Štědrý večer s panem Ladou a Méďa Béďa a jeho přátelé. V roku 1998 natočil ďalšie dva videoklipy – Živá láska (s Evou Vejmělkovou) a úspešný hit Má Jenny. V roku 2000 spolupráce s Petrom Jandom a Alešom Brichtom – obidvaja účinkujú aj vo videoklipe Každej si meleme svou. Začal vystupovať na živých koncertoch so skupinou Zlatí paroháči. V Roku 2002 v polovici septembra odišiel do USA kde sa zúčastnil motocyklovej jazdy po slávnej Route 66. V roku 2003 je jeho Pražský koncert v Branickom divadle vypredaný, dvakrát za jeden deň. V polovici decembra je v ankete Český slavík zvolený skokanom roku. V roku 2005 – 9. novembra usporiadal koncert v Lucerne, kde obdržal Zlatú dosku za CD album – Chci ti říct. Na tomto koncerte vystupovali ako hostia – Lenka Filipová, Wabi Daněk, Bohouš Josef, Martin Maxa, Pepa Vojtek, Gabi Goldová a ďalší.

Rodina a koníčky[upraviť | upraviť kód]

V roku 2006 sa mu s priateľkou Petrou narodila dcéra Petruška. Vlastnil malú cukráreň v Stříbrný Skalici. I keď cukráreň prosperovala, tak s podnikaním v cukrárni skončil pre nedostatok času. Má kladný vzťah k ezoterike.

Ocenenia[upraviť | upraviť kód]

  • 1978 cena divákov v súťaži amatérskych umelcov Zpěvák polabí. (spolu s Lubošom Trnkom)
  • 1987 cena za najúspešnejšiu pieseň roku – Duhová deska
  • 2003 cena – Český slávik – skokan roku

Piesňová tvorba[upraviť | upraviť kód]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Zoznam piesní Jakuba Smolíka

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Kompilácie[upraviť | upraviť kód]

  • 2003 České super hity 6Popron Music19. Holka s bílou halenou
  • 2005 Hity z české diskotéky – Panther – 09. Prý chlapi nebrečí
  • 2006 Tv Hity z tv seriálů a filmů Universal Music12. Sen Kovbojů (zo seriálu Zdivočelá Země) – (2 CD)
  • 2006 Snídaně v trávěUniversal Music08. Zachraňte milenky
  • 2007 Den, kdy se vrátí láskaUniversal Music18. Zahrada ticha
  • 2007 Ak nie si mojaUniversal Music15. Stýskání
  • 2007 Nejlepší country výběr všech dobUniversal Music17. Zachraňte milenky (na CD 1) –(2 CD)

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jakub Smolík na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé stránky[upraviť | upraviť kód]