James George Frazer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
James George Frazer
škótsky antropológ a religionista
James George Frazer
Narodenie1. január 1854
Glasgow, Spojené kráľovstvo
Úmrtie7. máj 1941 (87 rokov)
Cambridge, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Projekt
Guttenberg
James George Frazer
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons James George Frazer

Sir James George Frazer (* 1. január 1854, Glasgow, Škótsko, Spojené kráľovstvo – † 7. máj 1941, Cambridge) bol škótsky antropológ, religionista a klasický filológ.

Bol zakladateľom odboru sociálnej antropológie v Spojenom kráľovstve. Angažoval sa tiež v oblasti etnológie. Zaoberal sa štúdiom mýtov a náboženstiev antiky a Orientu ako kultúrneho fenoménu. Patril do tretej generácie evolucionistov. Frazerovym vkladom do antropológie bola hlboká znalosť klasickej filológie a problematiky antických civilizácii a náboženstiev. V roku 1886 prijal Frazer ponuku od Williama Robertsona Smitha aby pre Encyklopediu Britannicu spracoval pojmy týkajúce sa "tabu", a "totemizmu". Niekoľkostranové štúdie sa stali základom pre Frazerove diela Totemizmus a exogamie, (Totemism and Exogamy" A Treatise on Certain Early Forms of Superstition and Society) a Zlatú ratolesť, (Golden Bough).[1]

Študoval na univerzite v Glasgowe a na Trinity College v Cambridge. Neskôr študoval právo na Middle Temple, ale nikdy ho neuplatnil v praxi. Do konca života bol spojený s Trinity College, okrem rokov 19071908, ktoré strávil na Univerzite v Liverpoole. V roku 1914 získal šľachtický titul.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • The Golden Bough (Zlatá ratolesť), 12 zv., 18901915.
  • Totemism and Exogamy" A Treatise on Certain Early Forms of Superstition and Society (Totemizmus a Exogamia), 1910.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Budil I. Mýtus, jazyk a kultúrní antropologie. Praha: Triton, 2003. s. 150.