Janíkov dvor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha
Rozostavaný tunel pre metro

Janíkov dvor (nem. Antonienhof) je bratislavská miestna časť v mestskej časti Petržalka.

Nachádza sa v najjužnejšej časti Petržalky. Pôvodne to bol ostrov. Až do výstavby panelového sídliska v Petržalke sa tu nachádzala malá osada tvorená niekoľkými rodinnými domami a objektami JRD, ktorá bola zbúraná v súvislosti s plánovaným pokračovaním výstavby sídliska až po hranice Jaroviec. Posledný objekt (neobývaný jednoposchodový rodinný dom) bol zbúraný počas cvičenia civilnej obrany a NATO v roku 1999. V časoch Prvej Česko-slovenskej republiky a v rokoch 1945-47 sa nachádzal Janíkov dvor v hraničnom pásme. Na vstup do tejto oblasti bolo treba špeciálne povolenie. V roku 1947 túto pozíciou po pričlenení Jaroviec, Rusoviec a Čunova k ČSR stratil.

Dnes sa v tejto oblasti nachádza len záhon s loveckým revírom, štátny majetok, po ktorých nesie meno, a nedokončená stavba depa, ktoré malo slúžiť pre bratislavské metro už pred rokom 1989, avšak projekt bol zrušený a tak objekt chátra. V súčasnosti sa tu plánuje vybudovanie konečnej zastávky a depa električkovej rýchlodráhy, ktorá má viesť cez Petržalku až po Šafárikovo námestie na protiľahlom brehu Dunaja. V minulosti sa tu tiež nachádzala železničná zastávka zrušená po preložení trate južnejšie.

Na územie sú spracované plány (urbanistická štúdia), ktorá predpokladá vznik novej štvrte s bývaním, školami, občianskou vybavenosťou.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°05′28″S 17°06′21″V / 48,091023°S 17,105713°V / 48.091023; 17.105713