Preskočiť na obsah

Jefferson Davis

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jefferson Davis
Jefferson Davis
Jefferson Davis, podpis
- Prezident Konfederovaných štátov amerických
V úrade
18. február 1861 – 5. máj 1865
Predchodca úrad zaviedol
Howell Cobb (Dočasná hlava štátu ako prezident kongresu)
úrad zrušený
(Koniec Konfederovaných štátov amerických)
Nástupca
Biografické údaje
Narodenie3. jún 1808
Christian County, Kentucky, USA
Úmrtie6. december 1889 (81 rokov)
New Orleans, Louisiana, USA
Politická stranaDemokratická strana
Alma materJefferson College
Transylvania University
United States Military Academy (West Point)
Profesiavojak, politik
VierovyznanieEpiskopálna cirkev
Rodina
Manželka
Odkazy
Spolupracuj na CommonsJefferson Davis
(multimediálne súbory)

Jefferson Davis (* 3. jún 1808, Fairview, Kentucky, USA – † 6. december 1889, New Orleans, Louisiana, USA) bol americký politik, v rokoch 1853 – 1857 vedúci ministerstva vojny a predovšetkým prvý a jediný prezident Konfederovaných štátov amerických.

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi rokmi 1824 a 1828 študoval na Vojenskej akadémii Spojených štátov vo West Pointe. 17. júna 1835 sa aj cez odpor jeho otca oženil so Sarah Knox Taylorovou, dcérou neskoršieho amerického prezidenta Zachary Taylora. Jeho prvá manželka však už 15. septembra toho istého roku zomrela na maláriu.

Po smrti svojej ženy sa Jefferson Davis stiahol do ústrania a venoval sa predovšetkým farmárčeniu. Aj keď bol veľkým zástancom otrokárstva, mali jeho otroci relatívne vysokú mieru samosprávy a bolo k nim pristupované na vtedajšie pomery dosť benevolentným spôsobom.

26. februára 1845 sa znovu oženil a to za Varinu Howellovú. V rokoch 18461847 sa zúčastnil ako dôstojník mexicko-americkej vojny, pri ktorej vynikol svojou odvahou a bol postrelený do nohy. Zachary Taylor sa mu po konci vojny ospravedlnil za svoj predchádzajúci negatívny postoj a prehlásil, že jeho dcéra bola lepším sudcom než on sám.

V roku 1847 sa stal senátorom za Mississippi. Patril medzi odporcov kompromisu z roku 1850. V roku 1851 bol opäť zvolený senátorom, ale za krátky čas svoj mandát zložil a neúspešne kandidoval na guvernéra Mississippi. Vo voľbách ho porazil Henry Stuart Foote o 999 hlasov.

Potom podporoval prezidentskú kandidatúru Franklina Pierceho a po jeho zvolení sa stal v rokoch 18531857 sekretárom ministerstva vojny. Od roku 1857 bol opäť senátorom.

Aj keď bol najprv odporcom odtrhnutia južanských štátov od Únie, zmenil po zvolení Abrahama Lincolna svoj názor a 21. januára 1861 oznámil odtrhnutie štátu Mississippi. V období 18. februára 1861 až 10. mája 1865 bol prezidentom Konfederovaných štátov amerických.

Po konci občianskej vojny bol Davis dva roky väznený, v roku 1867 bol prepustený na kauciu. Roku 1874 bol opäť zvolený do Senátu, ale svojej funkcie bol na základe štrnásteho dodatku americkej ústavy zbavený.

Ku koncu svojho života napísal dve knihy: The Rise and Fall of the Confederate Government a A Short History of the Confederate States of America, v ktorých popisoval dejiny štátov Konfederácie a americkej občianskej vojny.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jefferson Davis na českej Wikipédii.