Johannes Mario Simmel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Johannes Mario Simmel
rakúsky spisovateľ
Johannes Mario Simmel
Narodenie7. apríl 1924
Viedeň, Rakúsko
Úmrtie1. január 2009 (84 rokov)
Luzern, Švajčiarsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Johannes Mario Simmel

Johannes Mario Simmel (* 7. apríl 1924, Viedeň, Rakúsko – † 1. január 2009, Luzern[1], Švajčiarsko) bol rakúsky spisovateľ spoločenských románov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Simmelovi rodičia pochádzali z Hamburgu. Jeho otec Walter Simmel bol chemik, jeho matka Lisa rodená Schneiderová bola lektorka. Detstvo strávil v Rakúsku a v Anglicku, maturoval z chemického inžinierstva.[2]

Po druhej svetovej vojne najskôr pracoval ako novinár, prekladateľ a tlmočník americkej vojenskej správy v Rakúsku. Pri práci v denníku „Welt am Abend“ písal ako kultúrny redaktor filmové kritiky a fejtóny. Roku 1947 publikoval svoju prvú zbierku noviel pod názvom Stretnutie v hmle (v origináli Begegnung im Nebel). Potom sa uplatnil ako redaktor novín vo Viedni a Mníchove.

Medzi rokmi 1950 a 1962 napísal, sám alebo s rôznymi spoluautormi celkom 22 filmových scenárov. Po jeho prvom veľkom úspechu Nemusí byť vždy kaviár (v origináli Es muss nicht immer Kaviar sein, 1960) sa začal venovať najmä písaniu populárnych románov, zakaždým s aktuálnou spoločensko-politickou témou ako je násilie, obchod s drogami alebo manipulácia s génmi.

Od 50. rokov žil v Starnbergu v Bavorsku. Časom sa stal značne populárnym, jeho romány boli preložené do 30 jazykov[3], viac ako 10 ich bolo sfilmovaných (mnohé z nich boli režírované Alfredom Vohrerom a Rolandom Klickom).

Simmelove práce boli dlhý čas kritikou označované ako „obyčajná literatúra“. Až s románom A s klaunmi prišli slzy (v origináli Doch mit den Clowns kamen die Tränen, 1987) našiel celkové uznanie.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Romány[upraviť | upraviť zdroj]

Zbierky krátkej prózy[upraviť | upraviť zdroj]

Krátke poviedky, eseje, úvahy, správy.

Próza pre deti[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Spiegel Online, 2. Januar 2009
  2. Johannes Mario Simmel über den Wahnsinn unserer Welt. Johannes Mario Simmel v interview s Ernstom Grabovszkim. Wiener Zeitung. 1. jún 2001
  3. Johannes Mario Simmel ist tot Faz.net, 3. január 2009.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Johannes Mario Simmel na českej Wikipédii.