John Kennedy Toole

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
John Kennedy Toole
John Kennedy Toole
Narodenie17. december 1937
New Orleans, USA
Úmrtie26. marec 1969 (31 rokov)
Biloxi, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons John Kennedy Toole

John Kennedy Toole (* 17. december 1937, New Orleans, Louisiana, USA – † 26. marec 1969, Biloxi, Mississippi) bol americký spisovateľ známy predovšetkým ako autor románu A Confederacy of Dunces.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Detstvo prežil na okraji New Orleansu pod vplyvom dominantnej matky Thelmy Ducoing Toole. V New Orleanse navštevoval The Tulane University of Louisiana. Ako šestnásťročný napísal svoj prvý román The Neon Bible.

Po absolvovaní univerzity pokračoval v magisterskom štúdiu na University of Columbia. Asi rok pôsobil ako asistent profesora anglistiky na University of Louisiana at Lafayette. Potom začal vyučovať v New Yorku na Hunter College a súbežne robil doktorát na University of Columbia. Štúdium nedokončil, pretože bol roku 1961 povolaný do vojenskej služby. Absolvoval ju v Portoriku ako učiteľ angličtiny pre španielsky hovoriacich odvedencov. Po ukončení vojenskej služby sa Tool vrátil do New Orleansu, kde učil na St. Mary’s Dominican College. Doktorandské štúdium nakoniec dokončil na The Tulane University of Louisiana.

Po návrate z armády Toole často pobýval v New Orleanse vo Francúzskej štvrti, ktorej prostredie tvorí kulisu jeho najznámejšieho románu A Confederacy of Dunces. Inšpiráciu pre tento román čerpal aj v továrni na výrobu odevov, kde bol krátko zamestnaný, alebo keď pomáhal svojmu priateľovi predávať na ulici párky.

A Confederacy of Dunces dokončil v roku 1967. Dielo ponúkol nakladateľstvu Simon and Schuster, ktoré ho však ako nezaujímavé odmietlo. Keď nakladateľstvo knihu odmietlo vydať, prepadol depresii, ktorá vyvrcholila 26. marca 1969, kedy spáchal samovraždu pomocou hadice pripojenej na výfuk svojho auta.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Román A Confederacy of Dunces (v českom preklade ako Spolčení hlupců) vyšiel až po autorovej smrti v roku 1980 vďaka úsiliu jeho matky. V roku 1981 bol ocenený Pulitzerovou cenou. Prvý román The Neon Bible (v českom preklade ako Neónová bible), ktorý napísal ako šestnásťročný, vyšiel v roku 1989.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku John Kennedy Toole na českej Wikipédii.