Preskočiť na obsah

Joker

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jokerov cosplay

Joker (z angl. žolík, vtipkár) je fiktívna postava z komiksov od DC Comics. Bol vytvorený Jerrym Robinsonom, Bobom Kaneom a Billom Fingerom ako úhlavný nepriateľ Batmana. Debutoval na jar 1940 v komikse Batman #1.

Stvárnenie Jokera sa v priebehu rokov menilo. Kým od konca 40. do 60. rokov bolo populárne jeho stvárnenie ako komického a neškodného zlodeja, neskôr sa ujala pôvodná idea zo 40. rokov, ktorá vykresľuje Jokera ako psychopatického, sociopatického a amorálneho kriminálnika s výzorom klauna.

Jokerov klaunský výzor je vysvetlený ako dôsledok nehody, keď sa mu po páde do nádrže s chemikáliami vybielila pokožka, vlasy zafarbili na zeleno, pery na červeno a jeho ústa boli poleptané do tvaru večného úsmevu.

Joker sa objavuje v mnohých Batmanovských komiksoch, ale tie najdôležitejšie sú Muž ktorý sa smeje (Batman: The Man Who Laughs) a Smrtiaci žart (Batman: The Killing Joke), ktoré su zamerané primárne na Jokera.

Joker sa objavil v mnohých seriáloch a filmoch spojených s Batmanom. V animovaných seriáloch ho dabovali Mark Hamill a Kevin Michael Richardson. V seriáli a filme Batman zo 60. rokov komického Jokera hral Cesar Romero. Vo filme Batman z roku 1989 Jokera, zobrazeného v duchu čierneho humoru hral Jack Nicholson. Vo filme The Dark Knight (2008), zameranom na ešte temnejšie a realistickejšie vykreslenie tejto postavy stvárnil Jokera Heath Ledger. Podľa nepotvrdených špekulácií ho príprava na túto rolu uviedla do depresií, ktoré viedli k tomu, že sa predávkoval liekmi. Vo filme Suicide Squad túto postavu stvárnil Jared Leto.

Joker je spolu s Green Goblinom považovaný za najznámejšieho superzločinca v súčasnej populárnej kultúre.