Joseph Peter Kerwin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Peter Kerwin
astronaut NASA
Joseph Peter Kerwin
Št. príslušnosťSpojené štáty
Stavneaktívny
Narodenie19. február 1932 (87 rokov)
Oak Park, Illinois, Spojené štáty
Iné zamestnanielekár
Hodnosťkapitán, US Navy
Čas vo vesmíre28d 50m
Kozmonaut od1965
MisieSkylab 2
Znaky misiíSkylab1-Patch.png

Joseph Peter Kerwin (* 19. február 1932, Oak Park, Illinois, USA) je bývalý americký kozmonaut, vedec z orbitálnej stanice Skylab.

Život[upraviť | upraviť kód]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť kód]

Po skončení strednej školy študoval na College of the Holy Cross a v roku 1953 tu získal titul bakalár filozofie. Potom pokračoval v štúdiu na Severozápadnej univerzite, kde po štyroch rokoch obhájil doktorát medicíny. Na vojne slúžil ako lekár námorného letectva a námorníctva. V roku 1965 bol vybraný do štvrtej skupiny amerických kozmonautov. Po dôkladnej príprave bol vyslaný na stanicu Skylab.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť kód]

Trojica kozmonautov odštartovala na kozmické lodi Skylab 2 koncom jari 1973. Na palube boli okrem doktora Kerwina ešte Charles Conrad a Paul Weitz. Leteli ako prvá posádka na orbitálnu stanicu Skylab 1, ktorá už krúžila na orbite Zeme a strávili tam skoro mesiac. Pracovné výsledky mali vynikajúce. Pristáli na hladine Tichého oceánu.

Po lete[upraviť | upraviť kód]

Zostal vo výcvikovom stredisku s nádejou, že sa dostane k letom na raketoplánoch. Nedočkal sa. V rokoch 1983-1987 sa stal jedným z riaditeľov NASA v Houstone. V roku 1993 mal hodnosť kapitána.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Sto hvězdných kapitánů, vydalo nakladateľstvo Práce r.1982, autor Milan Codr

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]