Južný Kasai

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlajka
Južný Kasai na mape Konga (býv. Zairu)

Južný Kasai bol odštiepenecký región Konga (neskôr nazývaného Zair, dnes Konžská demokratická republika), de facto samostatný štát v rokoch 1960-61.

Vznik[upraviť | upraviť kód]

Južná časť provincie Kasai získala faktickú nezávislosť za podobných okolností ako susedná Katanga, príčinou bol politický chaos počas dekolonizácie od Belgicka. Politické trenice (často na etnickej báze) medzi lídrami centrálnej vlády a miestnymi vodcami sužovali tento región, nesmierne bohatý na diamanty.

14. júna 1960, niekoľko dní predtým, ako Kongo získalo od Belgicka nezávislosť, predstavitelia celej provincie Kasai vyhlásili vlastnú samostatnosť, pričom vytvorili federálny štát Južný Kasai. Nezávislosť celej provincie sa nepodarilo udržať, ale 8. augusta 1960 bol vyhlásený s neoficiálnou podporou Belgicka (ktoré sledovalo vlastné ekonomické záujmy) Banský štát Južný Kasai, s hlavným mestom Bakwanga (dnes Mbuji-Mayi). Za prezidenta bol vymenovaný Albert Kalonji a predsedom vlády sa stal Joseph Ngalula.

Na zhromaždení významných osobností regiónu, ktoré sa konalo 12. apríla 1961, zvolili za panovníka (tzv. "mulopweho") Kalonjiho otca, ktorý však vzápätí abdikoval v prospech svojho syna, ten potom vládol pod menom mulopwe Albert I. Kalonji.

Zánik[upraviť | upraviť kód]

Po krvavých štyroch mesiacoch, keď bolo zmasakrovaných niekoľko tisíc obyvateľov, jednotky ústrednej konžskej armády dobyli región a 30. decembra 1961 Kalonjiho zatkli, čím ukončili samostatnosť Južného Kasaia.

Kalonji síce 7. septembra 1962 utiekol z väzenia a dokonca sa snažil opätovne ujať vlády, jeho snaha bola však už o necelý mesiac zmarená.

Rozdelenie[upraviť | upraviť kód]

Pod následným režimom diktátora Mobutuho Sese Seka bol Južný Kasai rozdelený do dvoch častí – Východného (Kasaï-Oriental) a Západného (Kasaï-Occidental), Mobutuho očividnou pohnútkou bolo zamedzenie separatistických snáh v budúcnosti.