Preskočiť na obsah

Juan Almeida Bosque

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Juan Almeida Bosque
kubánsky politik a revolucionár
Juan Almeida Bosque
Narodenie17. február 1927
Havana, Kuba
Úmrtie11. september 2009 (82 rokov)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Juan Almeida Bosque

Juan Almeida Bosque (* 17. február 1927 – † 11. september 2009) bol kubánsky politik a revolucionár, jeden z popredných povstaleckých veliteľov počas Kubánskej revolúcie.

Narodil sa v Havane, v chudobnej afrokubánskej rodine a spočiatku sa živil ako murár. Podarilo sa mu však dostať na štúdium práva na Havanskej univerzite, kde sa spriatelil s Fidelom Castrom a pridal sa k jeho skupine revolucionárov. Zúčastnil sa útoku na kasárne Moncada v júli 1953, za čo bol väznení do mája 1955. Potom odišiel do Mexika, odkiaľ sa v Castrovom povstaleckom expedičnom zbore vrátil na lodi Granma v decembri 1956 na Kubu, kde revolucionári v horách Sierra Maestra odštartovali partizánsku vojnu. Almeida je pôvodcom jedného z populárnych hesiel Kubánskej revolúcie, keď počas boja zakričal: „Tu sa nikto nevzdáva!“. Bol označovaný za vynikajúceho strelca a v r. 1958 ho Fidel Castro určil veliteľom veľkej povstaleckej kolóny, ktorá mala viesť útok na Santiago de Cuba.

Po víťazstve revolúcie sa stal generálom kubánskej armády, bol členom Ústredného výboru a politbyra Komunistickej strany Kuby a zastával viacero významných vládnych funkcii, vrátane postu viceprezidenta Štátnej rady (hlavný vládnuci orgán Kuby), čo z neho robilo 3. najvyššieho predstaviteľa krajiny. Almeida tiež viedol Národnú asociáciu veteránov revolúcie a bol známy aj ako spisovateľ a hudobný textár. V r. 1998 mu bol F. Castro udelil titul Hrdina Kubánskej republiky. Zomrel vo veku 82 rokov na srdcový infarkt.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]