Juan Bautista Cabanilles

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Juan Bautista Cabanilles
španielsky hudobný skladateľ a organista
španielsky hudobný skladateľ a organista
Narodenie6. september 1644
Algemesí, Španielsko
Úmrtie29. apríl 1712 (67 rokov)
Valencia, Španielsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Juan Bautista Cabanilles

Juan Bautista José Cabanilles (iné mená: Juan Bautista Josep, Joan Cabanilles;[1] * 6. september 1644, Algemesí, Španielsko – † 29. apríl 1712, Valencia) bol španielsky hudobný skladateľ a organista. Je považovaný za najväčšieho španielskeho barokového skladateľa a organistu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Začínal ako spevák na chóre v miestnom kostole, neskôr študoval za kňaza v katedrále vo Valencii, kde výučba zahŕňala aj hodiny hudby. Ako dvadsaťročný bol 15. mája 1665 menovaný za zastupujúceho organistu v katedrále. O rok neskôr, po smrti svojho predchodcu, bol menovaný za hlavného organistu Katedrály vo Valencii. Dňa 22. septembra 1668 bol vysvätený za kňaza. Zastával pozíciu hlavného organistu 45 rokov, ale od roku 1703 pre zdravotné ťažkosti požadoval zástupcu. V rokoch 1675 - 1677 tiež učil deti v katedrálnom zbore.

Zomrel 29. apríla 1712 vo Valencii.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Vytvoril okolo 1 200 skladieb, väčšina rukopisov (odpisy jeho žiakov) je uložená v Katalánskej knižnici v Barcelone. V skladbe nasledoval tradičné vzory klávesovej hudby 16. storočia, ale prevažne ostal verný španielskej tradícii.

Zachovali sa početné skladby pre organ, jeho okolo 200 Tientos prezentuje veľkú žánrovú variabilitu: Tientos de falsas (monotematické,viachlasné), Tientos de contras (použitie pedálu = contras), Tientos llenos (plénové), Tientos partidos (s delenou klaviatúrou), Tientos de batalla (batalla = horizontálne trúbky na organoch). Ďalej sa zachovalo 6 tokát, Pasacalles (Passacaglie), Differencias (Variácie), Gallardas (Galliardy), Xacara de 1. tono (suita tanečných variácií), skladby s tematikou cirkevných hymien (Ave Maris Stella a i.).

Výber diel pre organ[upraviť | upraviť zdroj]

  • Batalla primera Imperial de quinto tono
  • Corrente Italiana
  • Tocata č.4
  • rôzne druhy tientos (viď vyššie)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]