Kňažná Ninetta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kňažná Ninetta (Fürstin Ninetta) je opereta, ktorú skomponoval Johann Strauss ml. Premiéra sa konala 10. januára 1893 v Theater an der Wien. Libreto, ktoré napísali Hugo Wittman a Julius Bauer bolo málo kvalitné, skôr išlo o nesúrodú zmes vtipov a frašiek. Strauss komponoval k nemu hudbu so značnou nechuťou, čo sa prejavilo aj na výslednej hudbe tejto operety. Najviac vydarená je Neue Pizzicato-polka op. 449.

Hlavnú úlohu v operete stvárnila Ilka von Palmay, pravým menom grófka Kinská-Althofen, ktorá sa narodila v Košiciach. Na premiéru prišiel aj cisár František Jozef I., ktorému sa predstavenie páčilo. Napriek názoru jeho veličenstva zaznamenala táto opereta len malý úspech.

Obsah[upraviť | upraviť kód]

Pôvabná Ninetta sa usadí v talianskej Sorrente a zamotáva hlavu mnohým mužom. Najviac egyptskému ministrovi financií, Kasimu Pašovi, ktorí si ju nakoniec získa za ženu. Okrem hlavného deja vystupuje v operete viacero vedľajších postáv, ktoré sa starajú o zábavu publika, napr. továrnik Möbius a vdova Knappová a ich deti Adelaida a Ferdinand.