Kalamár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 06:10, 16. marec 2013, ktorú vytvoril Legobot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 18 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q1160546))
Sklenený kalamár a plniace pero

Kalamár je nádobka na atrament. Väčšinou vyrobený zo skla, porcelánu, striebra, mosadze alebo cínu. Kalamár má zvyčajne otočný alebo skrutkovací vrchnák, aby sa zabránilo znečisteniu, odparovaniu, náhodnému uvoľneniu a nadmernému vystaveniu atramentu vzduchu a jeho následnému vysychaniu. Súčasťou niektorých kalamárov bola aj nádobka na piesok či iný sypký materiál, ktorým sa vysušoval prebytočný atrament aby sa zabránilo vzniku škvŕn. Piesok sa po usušení mohol opäť recyklovať[1].

Osoba používajúca atramentové pero, štetec alebo brko ho namáčala do kalamára, ktorý bol zdrojom atramentu. Z kalamára bolo možné naplniť aj plniace pero, ktoré potom nebolo pri písaní potrebné opakovane namáčať.

Referencie

  1. Judy Penz Sheluk. Inkwells - A signature of the past [online]. antiqueshoppefl.com, 2005, [cit. 2011-10-25]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kalamár