Kampylobakteriálna enteritída

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kampylobakteriálna enteritída
Klasifikácia
MKCH-10A04.5 (odkaz)
Klinický obraz
Príčinarod Campylobacter
Postihnutý systémtenké črevo

Pozri aj Medicínsky portál

Kampylobakteriálna enteritída (zápal tenkého čreva) je infekčné hnačkovité ochorenie ľudí, ktorého pôvodcom sú baktérie rodu Campylobacter. Patogénne druhy produkujú toxíny podobné choleragénu a cytotoxíny. K najčastejším vyvolávateľom patria druhy Campylobacter jejuni, Campylobacter coli a Campylobacter laridis.

Človek sa nakazí infikovanou vodou alebo potravinami (fast food, predovšetkým zle tepelne upravené kuracie mäso), prípadne kontaktom s nakazenými zvieratami (najmä hydina a ošípané). V určitom percente prípadov sa môže infekcia ohraničená na tenké črevo zmeniť prienikom baktérií do krvného obehu na systémové horúčkovité ochorenie s bolesťami brucha, výraznými až krvavými hnačkami a bolesťami hlavy.

Samotná enteritída trvá 5 – 7 dní a často ustúpi i bez liečby. Liečba ťažšej infekcie je antibiotická, s dôrazom na stabilizáciu vnútorného prostredia (rehydratácia).

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • BEDNÁŘ, Marek; SOUČEK, Andrej; VÁVRA, Jiří. Lekařská speciální mikrobiologie a parazitologie. Praha : Triton, 1994. ISBN 80-901521-4-7. Kapitola rod Campylobacter, s. 106-7. (česky)