Kapellbrücke

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na most

Kapellbrücke alebo po slovensky Kaplnkový most je najstarší drevený most v Európe, ktorý slúžil aj ako mestské opevnenie a dnes je hlavnou pamätihodnosťou Luzernu. Bol postavený v roku 1333.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Luzern leží v centre Švajčiarska 70 km na východ od Bernu a možno sa tam dostať po diaľnici N2 alebo vlakom. Najbližšie letisko je v Zürichu vzdialenom 68 km.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto Luzern v mestskej jazykovej oblasti Švajčiarska leží v alpskej horskej oblasti na severozápadnom brehu Luzernského jazera. Zastrešený drevený most sa stal symbolom mesta. Postavili ho v roku 1333 a je najstarším mostom v Európe. Je dlhý 198 m a vedie uhlopriečne cez rieku. Na južnom konci je osemhranná zastrešená vodná veža; táto veža a most boli súčasťou mestského opevnenia. Vtedy veža slúžila aj ako väzenie, v ktorom bola mučiareň. Vo veži bola aj mestská pokladnica. V mostnom zastrešení sa nachádza 112 trojhranných obrazov pochádzajúcich zo začiatku 17. storočia. Začiatkom 19. storočia boli zreštaurované a predstavujú históriu mesta Luzernu a hrdinské činy obyvateľov z jeho okolia v boji o nezávislosť. Okrem toho sú tu ilustrácie zo života mestských svätcov Leodegara a Maurítia, vybavené aj vysvetľujúcimi textami.

O niečo ďalej na západ sa nachádza druhý most cez rieku Reuss, ktorý pochádza z roku 1407 a v 17. storočí bol vyzdobený pochmúrnymi obrazmi tanca smrti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Výhľad na Kapellbrücke
Výhľad na Kapellbrücke

zdroje: Divy sveta ISBN 80-551-0281-3