Katedrála Notre-Dame-Immaculée

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Katedrála Notre-Dame-Immaculée
Altarpiece of St Nicolas - Ludovico Brea, 1500

Katedrála Notre-Dame-Immaculée alebo Katedrála nepoškvrnenej Matky Božej (fran.: Cathédrale Notre-Dame-Immaculée) alebo ľudovo Monacká katedrála (fran.: Cathédrale de Monaco) je katedrála v Monaku, v ktorej je pochovaných veľa vládcov a ľudí z rodu Grimaldiovcov, vrátane Grace Kellyovej a Rainiera III., ktorý zomrel v roku 2005.

Katedrála bola vysvätená v roku 1875 a stojí na mieste prvého farského kostola v Monaku postaveného v 1252, ktorý bol zasvätený svätému Mikulášovi.

Pontifikálne obrady sa tu konajú počas veľkých náboženských festivalov ako Sviatok svätej Devoty (27. január) a Národný sviatok (19. november). Počas sviatočných dní a náboženských hudobných obradoch možno počuť v katedrále veľkolepý štvorklávesový organ, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1976.

Od septembra do júna spievajú počas omše o 10:00 “Les Petits Chanteurs de Monaco” (doslova Malí monackí speváci) a speváci Školy katedrálneho speváckeho zboru. Každý rok 6. decembra sa tiež koná omša, kedy sa malé deti stretajú, aby si radostne pripomenuli život svätého Mikuáša.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]