Kato Zakros

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ruiny paláca Kato Zakros

Kato Zakros je minojské mesto a palác na východnej Kréte.

Palác v Kato Zakros sa nachádza na východnom cípe ostrova a kedysi stál pri mori. Dnes je línia pobrežia posunutá asi o 80 m na východ. Je to spôsobené naplaveninami z riečky pretekajúcej Údolím mŕtvych. Mínojci pochovávali svojich mŕtvych v dutinách skál. Tento kaňon je veľmi zaujímavý a na jeho konci nájdeme posledný mínojský palác. Jeho poloha na východe Kréty bola z obchodného, ale aj politického hľadiska mimoriadne výhodná. Bolo odtiaľto najbližšie do Egyptu a na Blízky východ.. Svedčia o tom nálezy slonoviny a iných exotických predmetov.

Len nedávno bolo sprístupnené aj mestské osídlenie, ktoré sa v žiadnej palácovej lokalite nezachovalo v takom rozsahu ako tu.

V trónnej sále bolo nájdené vzácne žezlo s hlavou pantera. Ale neboli tu žiadne fresky, ani kamarská keramika, z čoho usúdiť, že išlo o vidiecky palác.V paláci je veľmi zaujímavá do zeme vyhĺbená miestnosť, po obvode ktorej sú nízke lavice, ktorých význam nám nie je známy a neexistujú ani dohady, na čo by mohli slúžiť.

Je to jeden z najneskôr objavených palácov. Už dlho predtým, ako sa urobili prvé sondy do zeme, sa predpokladalo, že tu je pochovaný minojský palác. V roku 1901 začal archeologické práce v tejto oblasti Brit D. H. Hogarten. Systematicky sa však začalo pracovať na odhalení paláca až v roku 1962 pod vedením Nikolaosa Platona. Francúzski archeológovia tu robia vykopávky dodnes (práce boli prerušené len počas druhej svetovej vojny a krátko po nej).

Keďže tento palác, ako jediný, nebol nikdy vyplienený, našlo sa tu mnoho cenných predmetov.Zaujímavosťou je, že tu boli nájdené 3000 rokov staré olivy. Raritou je tiež pec na výrobu bronzu, hoci takáto bola nájdená aj vo Faiste.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • SPŠH Košice Zdroj, z ktorého (pôvodne) čiastočne čerpal tento článok