Katolícke Veličenstvá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Izabela Kastílska a Ferdinand Aragónsky

Katolícke Veličenstvá je titul, ktorý udelil pápež Alexander VI. kráľovským manželom Izabele Kastílskej a Ferdinandovi II. Aragónskemu, spoločne vládnucim v rokoch 1479 – 1504 Kastílii a Aragónsku.

Izabela Kastílska (1451 – 1504), dcéra kastílskeho a leónskeho kráľa Jána II., sa vydala v roku 1469 za sicílskeho kráľa a dediča aragónskeho trónu Ferdinanda (1452 – 1516). Ferdinand bol od roku 1466 spoluvládcom svojho otca, aragónskeho kráľa Jána II.

Po smrti svojho staršieho brata, kastílskeho kráľa Henricha IV. bola Izabela vyhlásená v roku 1474 kráľovnou Kastílie. O kastílsky trón musela potom bojovať s Henrichovou dcérou Janou la Beltraneja, ktorú podporovalo Portugalsko. V roku 1479 sa stal Ferdinand aragónskym kráľom a kráľovstvá Kastília a Aragónsko boli spojené personálnym zväzkom, ktorý položil základy budúcemu španielskemu kráľovstvu.

Po Izabelinej smrti zdedila kastílsky trón jej dcéra Jana Kastílska so svojim manželom Filipom Pekným z rodu Habsburgovcov, ktorý však zomrel už v roku 1506. V Aragónsku vládol naďalej Ferdinand a vzhľadom na duševnú chorobu svojej dcéry vykonával vládu aj v Kastílii. Po jeho smrti zdedil oba tróny Janin a Filipov syn Karol I. (V.) Habsburský.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Katolická Veličenstva na českej Wikipédii.