Kenwood Limited

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kenwood
Kenwood Ltd Logo.svg

Založená1947
SídloHavant, Spojené kráľovstvo
ProdukciaMalé spotrebiče
VlastníkDe’Longhi
Slogan spoločnostiCreate More (Vytvárajte viac)
Webová stránkakenwoodworld.sk

Kenwood je významný výrobca kuchynských spotrebičov, ktorý pôsobí v 44 krajinách. Značka má britské korene a je vlastnená skupinou De’Longhi. Značka Kenwood navrhuje, vyrába a predáva kuchynské spotrebiče vrátane kuchynských robotov, mixérov, food processorov, kanvíc a toastovačov.

Spoločnosť založil v roku 1947 Kenneth Maynard Wood v meste Woking a s výrobou pôvodne začal vo svojej garáži. Jeho zámerom bolo uľahčovať ženám prácu v kuchyni navrhovaním spotrebičov, ktoré ušetria čas. V roku 1962 sa spoločnosť rozrástla natoľko, že jej pôvodné výrobné priestory nestačili, a presťahovala sa do Havantu, kde funguje dodnes. Vo svete sa každé tri sekundy predá jeden spotrebič značky Kenwood.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Historický Kenwood Chef

40. roky 20. storočia

Prvým produktom značky Kenwood bol prelomový toastovač vynájdený Kennethom Woodom, ktorý bol uvedený na trh v roku 1947 pod označením A100. Bol to prvý spotrebič svojho druhu v Európe, vďaka ktorému bolo možné opiecť chleba z oboch strán, bez toho, aby s ním bolo treba manipulovať.

50. až 60. roky 20. storočia

O tri roky neskôr, v roku 1950, uzrela svetlo sveta prvá verzia kuchynského robota Kenwood Chef, ktorá bola uvedená na výstave Ideal Home (Ideálny domov). Spotrebič bol vyvinutý tak, aby si poradil aj s najzložitejšími kuchynskými úlohami a mal 3 výstupy s rôznymi rýchlosťami, vďaka čomu mohli spotrebitelia pripravovať najrôznejšie pokrmy pomocí rôznych nástavcov. Do jedného týždňa od uvedenia na trh vypredal obchodný dom Harrods všetky skladové zásoby. V 60. rokoch 20. storočia už Kenwood Chef oslavoval úspechy po celom svete.

70. až 80. roky 20. storočia

Kenwood bol tiež prvým výrobcom, ktorý svoje produkty vybavil elektrickým voličom rýchlosti. Túto funkciu začali spotrebiče ponúkať v roku 1973. Prvý food processor tejto spoločnosti bol uvedený na trh v roku 1979. V roku 1989 bola otvorená prvá továreň spoločnosti Kenwood v Číne, do ktorej značka investovala, aby dokázala vyhovieť po narastajúcom dopyte.

90. roky 20. storočia až prvá dekáda 21. storočia

V roku 1997 Kenneth Wood zomrel vo veku 81 rokov po krátkej chorobe.

Dnes má spoločnosť viac než 80 medzinárodných distribútorov. V roku 2000 sa značka Kenwood stala súčasťou skupiny De’Longhi Group.

V roku 2009 uviedla značka Kenwood na trh kuchynský robot Cooking Chef, prvý kuchynský robot so vstavaným indukčným ohrevom, ktorý súčasne varí a mieša.

Pôvodný dizajnér robota Kenwood Chef, Kenneth Grange, bol za svoje služby dizajnu v roku 2013 povýšený do šľachtického stavu.[1]

Produkty[upraviť | upraviť zdroj]

Produkty Kenwood zahŕňajú následujúce kategórie:

• Kuchynské roboty
• Príprava jedál a nápojov (food processory, mixéry, odšťavovače)
• Raňajky (kanvice, toastovače, kávovary)

Írsky smotanový alkoholický nápoj Baileys bol prvýkrát pripravený pomocou robota Kenwood.[2]

Design a inžinierstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť je dnes synonymom vysoko kvalitných spotrebičov, ktoré v rodinách vydržia po celé generácie. Podla BBC sa modely Chef stále používajú aj po 40 rokoch od zakúpenia.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Sir Kenneth Grange receives knighthood from the Queen [online]. [Cit. 2015-01-20]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Baileys turns 40: ten facts you probably didn’t know about the brand [online]. [Cit. 2015-01-20]. Dostupné online. (po anglicky)
  3. Built to last, not surpassed: Your old appliances still on the go [online]. [Cit. 2015-01-20]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kenwood Limited na anglickej Wikipédii.