Preskočiť na obsah

KeyBank Center

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
KeyBank Center

Základné údaje
PolohaOne Seymour Knox III Plaza,
Buffalo, New York 14203-3096
Otvorený21. september 1996
Majiteľmesto Buffalo
ArchitektEllerbe Becket
Kapacitaľadový hokej: 18 690
basketbal: 19 200
koncerty: 18 500
Kluby
Buffalo Sabres (NHL) od roku 1996
Buffalo Bandits (ALL) od roku 1996
Buffalo Bandits (NLL)

KeyBank Center je multifunkčná aréna v americkom meste Buffalo v štáte New York. Bola postavená primárne pre klub NHL Buffalo Sabres a otvorená v roku 1996, kedy nahradila teraz už zbúraný Memorial Auditorium.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Práva na názov areny boli predané banke Marine Midland Bank, ktorá bola súčasťou bankovej skupiny HSBC a aréna bola premenovaná na Marine Midland Arena ešte pred prvým zápasom. V roku 1999 skupina HSBC v rámci medzinárodného omladzovacieho projektu zmenila názov na HSBC Arena. A v roku 2011 finančná skupina First Niagara Financial Group kúpila všetky pobočky banky HSBC v štáte New York a v lete tohto istého roku dosiahli sponzor, mesto, klub a štadión dohodu o novom názve, First Niagara Center. Dohoda je platná na obdobie 15 rokov. Novinárska lóža je pomenovaná po bývalom komentátorovi pre Buffalo Sabres, členovi Hokejovej siene slávy, Tedu Darlingovi.

Ukazovateľ skóre[upraviť | upraviť zdroj]

16. novembra 1996, len pár minút po odchode hráčov z tréningu a pár hodín pred začiatkom zápasu medzi Sabres a Boston Bruins, kocka nad ľadom spadla, keď bola diaľkovo premiestňovaná. Nikto nebol zranený, zápas s Bruins ale musel byť odložený. Nový ukazovateľ skóre bol pridaný neskôr v priebehu sezóny.

V sezóne 2007 – 08 bol nainštalovaný nový ukazovateľ skóre, od firmy Daktronics. Navyše boli rekonštruované a pridané dve nové rady reproduktorov. Nový ukazovateľ skóre je tvorený štyrmi obrazovkami vysielajúcimi vo vysokom rozlíšení obkľúčených dvoma LED šesťdesiattristupňovými kruhovými lištami. Na spodnom konci ukazovateľa je obrovské logo Sabres (bizón) a dve obrie prekrížené šable. Rukoväte šablí sú vybavené svietiacimi LED diódami. Pri každej výhre Sabres alebo po strelenom góle sa dymí z nozdier obrích bizónov.

Prevádzka[upraviť | upraviť zdroj]

Posledné dôležité úpravy boli prevedené v roku 2008. V blízkosti hlavného vchodu do arény boli nainštalované nové nástenné maľby s obrázkami z Winter Classic 2008, ktoré sa hralo na buffalskom futbalovom štadióne.

V aréne sa odohral tretí, štvrtý a šiesty zápas finále Stanley Cupu v roku 1999. Najviac sa spomína na šiesty zápas, kedy v treťom predĺžení rozhodol o víťazstve Dallas Stars kontroverzným gólom Brett Hull.

Štadión je tiež pravidelne miestom konania univerzitných športových udalostí a koncertov. Finále mužských basketbalových univerzitných líg NCAA a MAAC sa tu hralo už štyrikrát.

Aréna je priamo spojená so stanicou buffalského metra Special Events.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku First Niagara Center na českej Wikipédii.