Kinofilmový skener

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kinofilmový skener je zariadenie, ktoré slúži na skenovanie fotografického filmu priamo do počítača, čiže bez potreby vyvolať najprv fotografiu a potom ju zoskenovať. Oproti stolnému skeneru má niekoľko výhod; fotograf môže priamo upravovať pomer strán a orezanie pôvodného obrázku na filme, väčšina výrobcov dodáva spolu zo skenerom aj špecializovaný softvér a hardvér, s ktorým možno digitálne vyčistiť obrázok a vylepšiť farebné podanie obrázku.

Filmové skenery skenujú buď 35 mm alebo 120 mm negatívy alebo diapozitívy. Najlacnejšie skenery obyčajne pracujú iba s 35 mm filmami, zatiaľ čo drahšie skenery majú zväčša vymeniteľné vodiace rámčeky. To umožňuje, aby jedno zariadenie mohlo skenovať filmy rôznych rozmerov a druhov.

Prach a škrabance[upraviť | upraviť zdroj]

Prach a škrabance na filme môžu byť veľkým problémom pri skenovaní. Kinofilmové skenery poskytujú oveľa väčšie rozlíšenie ako klasické stolné skenery; obyčajne od 2000 dpi až do 4000 dpi alebo i viac. Pri týchto rozmeroch majú prach a škrabance gigantické rozmery. Aj malé škrvnky alebo prach, neviditeľné voľným okom, môžu zaberať oblasť niekoľkých pixelov. Preto bola vyvinutá technológia na odstraňovanie prachu a škrabancov.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]