Kit Carson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kit Carson
americký priekopník Divokého západu
Kit Carson
Narodenie20. december 1809
Richmond, Kentucky, USA
Úmrtie23. máj 1868 (58 rokov)
Fort Lyon, Colorado Territory, USA
PodpisKit Carson, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Kit Carson

Christopher Houston „Kit“ Carson (* 20. december 1809 – † 23. máj 1868) bol americký priekopník Divokého západu. Vypracoval sa z lovca kožušín, sprievodcu divočinou, indiánskeho agenta na štátneho úradníka a dôstojníka americkej armády, ktorý sa vyznamenal pri dobýjaní Divokého západu USA. Stal sa legendou ešte za svojho života, vďačiac za to biografiám a vydaným článkom.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Carson odišiel z rodného domu vo veku 16 rokov, aby sa stal lovcom kožušín. V roku 1830 sa pridal k expedícii Ewinga Younga, ktorý bol lovcom v Skalnatých vrchoch. Žil s kmeňmi Arapahov a Čejenov, do ktorých sa aj oženil.

V roku 1840 bol najatý ako sprievodca expedície Johna C. Fremonta. Expedície viedli cez veľkú časť Kalifornie a Oregonu, Fremont územia mapoval a písal o nich hlásenia, pretože chcel podporovať západoamerických priekopníkov. Carson získal za účasť v nich národné uznanie.

Pod vedením Fremonta sa Carson zúčastnil kalifornského povstania proti mexickej nadvláde na začiatku Mexicko-americkej vojny. Vo vojne zastával úlohu zveda a kuriéra. Bol menovaný za indiánskeho zveda Utských indiánov a Jicarillským Apačom.

Carson získal čestnú hodnosť brigádneho generála a prevzal velenie pevnosti Fort Garland v Colorade. Velenia sa však krátko nato vzdal kvôli zlému zdravotnému stavu.

Bol trikrát ženatý a mal desať detí. Zomrel na prasknutie steny aorty v roku 1868. Je pochovaný v Taose, v Novom Mexiku, vedľa jeho tretej manželky, Josefy Jarmillo.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kit Carson

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kit Carson na anglickej Wikipédii.