Kleombrotos II.

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kleombrotos II.
kráľ Sparty
Kleombrotos II.
Panovanie
DynastiaAgiovci
Panovanie244 pred Kr. – 243 pred Kr.
PredchodcaLeónidas II.
NástupcaLeónidas II.
Rodina
Manželka
Potomstvo
synovia Agesipolis a Kleomenes
Odkazy
Spolupracuj na CommonsKleombrotos II.
(multimediálne súbory na commons)

Kleombrotos II. (starogr. Κλεόμβροτος) bol kráľ Sparty od roku 244 pred Kr. do roku 243 pred Kr. Kráľom bol zvolený v rodinnej línii rodu Agiovcov, ale jeho presný rodinný pôvod nie je známy. Jeho spolukráľom z rodu Eurypontovcov bol Agis IV. (245 – 241 pred Kr.).

Kráľom sa stal po nedobrovoľnom odchode svojho predchodcu Leónida II. do exilu, ktorý bol odporcom zavádzania reforiem navrhovaných jeho spolukráľom Agidom a jeho prívržencami. Kleobrotos bol ženatý s Chilonis, dcérou kráľa Leónida. Mal s ňou dvoch synov, Agésipola a Kleomena.

Leonidas II. posiela Kleombrota II. do vyhnanstva, olejomaľba, Benjamin West,1768.

Obdobie jeho vlády v Sparte bolo poznačené vnútornou krízou, ktorá už začala dávnejšie. Ako napísal historik Plutarchos: „bohatstvo sa sústredilo v rukách neveľkého počtu ľudí a štát postihla chudoba. Pravých Lakedaimončanov nebolo napokon viac ako sedemsto a z tých azda len asi sto vlastnilo pôdu a dedičný majetok. Ostatný ľud sedel v obci nečinne, v biede a necti bokom, len neochotne a bez záujmu odrážal vojny nanútené nepriateľmi, a neustále číhal na príležitosť, ako urobiť zmenu a prevrat v terajších pomeroch.“ Na túto zmenu sa napokon odhodlal spolukráľ Agis zavedením reforiem, ktoré by obnovili staré Lykúrgovo zriadenie. Po veľkom úsilí aj napriek tvrdej opozícii (aj s intrigami) sa mu podarilo pomocou strýka Lysandra zosadiť eforov a kráľa Leonida. Kleombrota Leónidovho zaťa, ktorý bol jeho sympatizantom presvedčil, aby zaujal miesto kráľa.

Kráľ Leónidas v sprievode svojej dcéry odišiel do vyhnanstva a Agidovi sa podarilo v prvej fáze reforiem presadiť zákon o zrušení dlhov. K druhej fáze reformy sa už nedostal. Na žiadosť Aráta, vodcu Achájskeho spolku o pomoc proti Aitólčanom jeho žiadosti vyhovel a odišiel s vojskom. Počas jeho neprítomnosti skončilo funkčné obdobie eforov a odporcovia reformy s pomocou novozvolených eforov opäť dosadili na trón Leónida. Kleombrotos sa po týchto udalostiach ukryl v Poseidónovom chráme na myse Tainaros.
Znovuzvolený kráľ Leónidas sa ho rozhodol potrestať smrťou, ale na naliehanie a prosby svojej dcéry Chilonis od svojho zámeru upustil. Kleonbrota odsúdili na vyhnanstvo a Chilonis ho s dvoma deťmi sprevádzala.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]


Kleombrotos II.
Vladárske tituly
Predchodca
Leónidas II.
kráľ
244 pred Kr.243 pred Kr.
Nástupca
Leónidas II.