Kobylkovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Isophya dochia

Kobylkovité (lat. Tettigoniidae) je čeľaď podradu kobylky.

Charakteristika významných taxónov[upraviť | upraviť zdroj]

Podčeľaď Tettigoniinae: krídlaté i brachyptérne kobylky s mečovitým, na konci ostrým znášadlom. Z krídlatých druhov sú známejšie Decticus verrucivorus (k. hryzavá), Tettigonia viridissima (k. zelená) a T. cantans (k. svrčivá, ktorá má v porovnaní s predchádzajúcim druhom zreteľne kratšie krídla – u samíc znášadlo nápadne presahuje dĺžku krídel); z brachyptérnych druhov je častá napr. Pholidoptera griseoaptera (k. hnedastá).

Podčeľaď Phaneropterinae: väčšinou brachyptérne kobylky, napr. horský druh Barbitistes constrictus (k. smreková). Výnimkou je Phaneroptera falcata (k. krovinová) s krídlami a nápadne tenkými nohami.

Skupina sedlovky (Ephippigerini): na Slovensku žije v lesostepiach dosť vzácne Ephippiger ephippiger (sedlovka bronzová).

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

V niektorých starších systémoch sa vyššie uvedené podčeľade zaraďovali ako samostatné čeľade (napr. namiesto Saginae bola čeľaď Sagidae, namiesto Phasmodinae čeľaď Phasmodidae atď.); kobylkovité (v užšom zmysle) (Tettigonidae) potom v takomto systéme zodpovedajú vyššie uvedenej podčeľadi Tettigoniinae.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]