Kolonoskop

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kolonoskop je lekársky optický prístroj, ktorý umožňuje vyšetrenie sliznice konečníka, hrubého čreva a koncovej časti tenkého čreva pohľadom (kolonoskopia) a tiež niektoré diagnostické a liečebné výkony nástrojmi, zavedenými cez pracovný kanál prístroja. Obraz sa prenáša z kamery na konci prístroja, svetlo sa privádza svetlovodom z optických vlákien z vonkajšieho zdroja.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Kolonoskop

Kolonoskop bol vyvinutý z Gastroskopu úpravou jeho konštrukcie, hlavne zväčšením jeho dĺžky. Zásadnou inováciou bol prechod od vláknovej optiky k videoendoskopii s použitím polovodičovej CCD kamery v 80. rokoch, čo prinieslo tenšie a ohybnejšie prístroje, poskytujúce aj kvalitnejšie zobrazenie.

Konštrukcia prístroja[upraviť | upraviť zdroj]

Moderný kolonoskop má vzhľad ohybnej hadice, ktorá obsahuje svetlovod, ovládanie ohybného konca, vedenie od kamery, kanály pre vzduch a vodu, ktoré umožňujú nafúknutie čreva a omývanie vyšetrovaného poľa, a tiež pracovný kanál, ktorým sa zavádzajú nástroje. Mechanickú ochranu prístroja a zároveň jeho ohybnosť zabezpečujú dve protichodne vinuté kovové špirály, vodotesnosť prístroja zaručuje jeho vonkajší poťah z viacerých vrstiev polyméru. Na konci je niekoľko centimetrov dlhá časť, ktorú je možné ohýbať pomocou ovládacích prvkov na rukoväti v dvoch rovinách. Týmto spôsobom sa dá pohybovať kamerou a nástrojmi, ktoré vystupujú zo susediaceho vyústenia pracovného kanála. Na rukoväti prístroja sú umiestnené ovládacie prvky, ktorým dominujú ovládače pohyblivého konca prístroja. Ďalej tu sú vyústenia kanála prívodu vzduchu a pracovného kanála, u niektorých prístrojov aj okulár. Z rukoväte tiež vedú prípojky k zobrazovacej jednotke, ďalej k zdrojom vody, vzduchu a odsávania. Všetky tieto zariadenia tvoria príslušenstvo kolonoskopu, bez ktorého nie je použiteľný. Spravidla sú umiestnené nad sebou na tzv. endoskopickej veži, ktorú výrobcovia zvyknú dodávať ako modulárny systém pre viacero druhov endoskopických vyšetrení.

Druhy kolonoskopov[upraviť | upraviť zdroj]

Rukoväť kolonoskopu s ovládacími prvkami, vľavo ovládanie konca kolonoskopu, vpravo ústia kanálov.

Okrem kolonoskopu so štandardnou dĺžkou a vybavením sa vyrábajú aj kratšie kolonoskopy, určené pre vyšetrenie koncovej časti hrubého čreva – sigmoskopy. Výrobcovia tiež dodávajú špecializované prístroje – pre vyšetrovanie detí a pacientov so stenózami alebo špeciálne prispôsobené pre liečebné výkony.

Príslušenstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Ako príslušenstvo kolonoskopu sa vyrábajú injekčné ihly, bioptické kliešte na odber vzorky tkaniva, slučky na odstrihnutie polypov a ďalšie, ktoré sa dajú zavádzať cez pracovný kanál prístroja a ovládajú sa diaľkovo. Pomocou tohto príslušenstva je možné odoberať vzorky tkaniva, zastavovať krvácanie, odstraňovať črevné polypy, rozširovať a vystužovať zúžené miesta hrubého čreva. V posledných rokoch sa stal neoddeliteľným príslušenstvom aj dezinfektor – „práčka“ pre kolonoskop, ktorý nahradil ručné umývanie a dezinfekciu prístroja medzi vyšetreniami.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]