Kolovratský palác (Praha, Valdštejnská)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolovratský palác

Kolovratský palác je súčasť sídla Senátu do ktorého patrí aj areál Valdštejnského paláca (Valdštejnská záhrada, Valdštejnská jazdiareň) a Malý Fürstenberský palác.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Kolovratský palác bol postavený na konci 18. storočia na mieste menšieho domu. Stavbu zadala manželka šľachtica Heřmana Jakuba Černína vynikajúcemu architektovi Ignácovi Palliardiovi. Vzniklo tak honosné šľachtické sídlo, ktoré čase klasicizmu malo pripomenúť palácový typ vrcholného baroka. V 19. storočí bol palác, už v držaní Kolovratovcov, prestavaný v novobarokovom slohu do dnešnej podoby. Interiér bol od tejto doby veľa razy zmenený, zaujímavé sú dva reprezentatívne salóny – Ružový a Zelený – a pôvodne neskoro barokové pilierové schodisko. S týmto palácom stavebne súvisí Malý Fürstenberský palác postavený okolo roku 1770. K nemu sa pripája pôvabná rokoková terasovitá záhrada vybavená altánmi, schodiskom a balustrádami a vystupujúca do trojdielnej sala terreny. Záhrada je súčasťou prístupného komplexu záhrad pod Pražským hradom.

Paláce Kolovratský a Malý Fürstenberský sú od roku 1918 vo vlastníctve štátu. V čase prvej republiky tu sídlilo predsedníctvo ministerskej rady, po roku 1945 ministerstvo informácií a osvety, neskôr ministerstvo kultúry.

V roku 2003 bola začatá celková rekonštrukcia Kolovratského paláca a Malého Fürstenberského paláca, ktorá bola dokončená Kanceláriou Senátu v roku 2006. Najzaujímavejšie priestory Senátu sú prístupné počas štátnych sviatkov v rámci dní otvorených dverí.

Kolovratský palác je súčasťou národnej kultúrnej pamiatky ako sídlo Parlamentu České republiky.

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 50°05′26″S 14°24′23″V / 50,0906°S 14,4065°V / 50.0906; 14.4065

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kolovratský palác (Praha, Valdštejnská) na českej Wikipédii.