Kontagiózne moluskum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Kontagiózne moluskum (iné názvy: kontagiózne bradavice, moluská, nesprávne: molusky [pozn 1]; lat. molluscum contagiosum, "MC" alebo epithelioma molluscum, epithelioma contagiosum) je vírusová infekcia kože alebo výnimočne sliznicových membrán charakteristická tvorbou molúsk (j.č. moluskum), teda bradavicovitých útvarčekov. MC infikuje ľudí, iné primáty a kengury.

Infikujúci vírus je DNA poxivírus nazývaný poxvirus mollusci alebo vírus molluscum contagiosum (angl. skratka je MCV). Existujú 4 typy MCV, MCV-1 až -4. Prevažuje MCV-1 a MCV-2 je sa vyskytuje u dospelých jedincov a je často prenášaný pohlavne. Pravdepodobnosť výskytu infekcií MC u malých detí je približne 17% a vrcholí medzi 2. a 12. rokom. Choroba napadá akúkoľvek oblasť pokožky, ale najčastejšie sa vyskytuje na tele, rukách a nohách. Rozširuje sa priamym kontaktom, slinami alebo spoločne zdieľanými časťami odevu (vrátane uterákov).

U dospelých sú molusky často prenášané pohlavne a napadajú genitálie, spodnú časť brucha, bedrá a vnútorné strany stehien. Vo výnimočných prípadoch sa taktiež vyskytuje na perách a ústach.

Inkubačná doba, t. j. doba od infekcie až do objavenia lézií, môže byť od 1 týždňa do 6 mesiacov.

Symptómy[upraviť | upraviť zdroj]

Molluscum contagiosum

Lézie Molluscum contagiosum vyzerajú ako malé bradavice, majú červenkastú farbu a oválny tvar. Často majú 1 – 5 millimetrov v priemere, s priehlbinkou v strede. Vo všeobecnosti nie sú bolestivé, ale môžu svrbieť alebo podráždiť pokožku. Ich vytláčanie alebo škriabanie môže viesť k rozšíreniu infekcie alebo k tvorbe jazvičiek. Asi v 10% prípadoch sa v okolí lézií vytvorí ekzém.

U väčšiny pacientov sú jediným symptómom práve lézie. Dodatočné komplikácie môžu vyzniknúť sekundárnou bakteriálnou infekciou.

Centrálna časť lézie obsahuje vírus. V procese nazývanom "samoočkovanie" sa vírus šíri na okolité časti pokožky. Obzvlášť u detí je tento proces najčastejší a teda sa u nich môžu vyvinúť veľké oblasti lézií.

Liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Molusky môžu zmiznúť samé od seba v priebehu 6 až 9 mesiacov, ale vďaka samoočkovaniu môžu vytrvať až 4 roky. Liečba je často zbytočná.[1] V závislosti od miesta výskytu a počtu lézií sa však môže odporúčať začatie liečby v prípadoch:

 • Zdravotné dôvody:
  • krvácanie
  • sekundárna infekcia
  • svrbenie a nepohodlie
  • potenciálna tvorba jaziev
  • chronický zápal rohovky a spojovky (keratokonjuktivitída)
 • Sociálne dôvody:
  • kozmetické
  • zahanbenie
  • obavy s rozšírenia infekcie na ostatných
  • vylúčenie zo spoločnosti

Profesionálni lekári zvyčajne odporúčajú liečbu v prípade výskytu lézií v oblasti genitálií aby sa zabránilo ich ďalšiemu šíreniu. Vírus sa môže šíriť z jednej časti tela na druhú, alebo na iných jedincov. Molusky sú nákazlivé, až kým lézie úplne nezmiznú, čo v prípade ich neliečenia môže trvať aj viac ako 6 mesiacov.

Existuje niekoľko možností liečby, ktoré je možné aplikovať doma. V zdravotníctve používaný a v lekárňach bežne dostupný dezinfekčný prípravok, Betadine, je možné aplikovať vtieraním do napadnutých oblastí po dobu asi 5 minút denne, až kým lézie nezmiznú (toto sa neodporúča pre ľudíú alergických na jód alebo Betadín). Liečbu možno v menej vážnych prípadoch skrátiť použitím bežne dostupných prípravkov na liečbu bradavíc, ako napríklad kyseliny salicylovej obsiahnutej napr. v aspiríne. Denná lokálna aplikácia retinoidového/tretinoinového krému ("Retin-A") môže taktiež prispieť k vyliečeniu. [2][3] Úplné odstránenie infekcie vyžaduje až niekoľkotýždňovú takúto liečba. Opakovaná aplikácia lepiacej alebo priľnavej pásky po kúpeli počas 16 týždňov viedla k vyliečeniu u 90% pacientov jednej štúdie. Pomáha aj ošetrovanie jablčným octom – namočte vatu do octu, položte ju na léziu a pripevnite na 24 hodín. Bradavica zmizne a zostane iba chrasta.

V prípade, že sa infekcia prejavila iba niekoľkými léziami, je možné ju odstrániť bez pomoci medicínskych prípravkov. Najprv vyčistite napadnuté miesto tampónom namočeným v alkohole. Ďalej, sterilnou ihlou prepichnite zhora hlavičku lézie. Obsah lézie odstráňte tampónom namočeným v alkohole. Tento postup opakujte pre každú léziu zvlášť (preto nie je vhodný ak je rozsah infekcie veľký). Touto metódou odstránite lézie v priebehu dvoch-troch dní.

Chirurgická liečba zahŕňa kryochirurgiu, počas ktorej sa používa tekutý dusík na zmrazenie a odstránenie lézií, ako aj ich odškrabovanie pomocou kyrety. Aplikácia tekutého dusíka môže spôsobiť pálenie a bodanie v ošetrenom mieste, ktoré môže trvať niekoľko minút po ošetrení. Po použití tekútého dusíka sa môže vytvoriť pľuzgier, ktorý odpadne po dvoch až štyroch týždňoch. Je potrebné spomenúť, že ani kryochirurgia a ani použitie kyrety nie sú bezbolestné procedúry. Taktiež môžu zanechať jazvy a bledé až biele škvrny spôsobené stratou pigmentu.

Liečba laserom molluscum contagiosum môže byť voľbou v prípade neveľkého počtu lézií.[4] Využitie farebného pulzného laseru pri liečbe MC malo vždy skvelé výsledky. Terapia je dobre tolerovaná, bez jaziev a pigmentových anomálií. Lézie zmiznú bez zjazvenia do dvoch týždňov. Štúdie ukazujú, že 96%–99% lézií je odstránených po prvej aplikácii.[5] [6] Liečba laserom je rýchla a efektívna, ale jej finančná náročnosť ju znevýhodňuje pri porovnaní s ostatnými typmi liečby. A taktiež iba veľmi málo kožných ambulancií je vybavených 585nm laserom.

Ako zabrániť šíreniu molúsk:

 • Pokúste sa neškrabať postihnuté miesta. Na postihnuté miesta dajte leukoplast alebo obväz.
 • Vyhýbajte sa kontaktným športom, kúpaliskám, spoločným kúpeľom a požičiavaniu uterákov.
 • Ak máte lézie na tvári, nehoľte sa.
 • Ak máte lézie v genitálnej oblasti, vyhnite sa sexuálnej aktivite.

Poznámky[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Množné číslo od slova moluskum je v slovenčine moluská (stredný rod, vzor mesto). Pozri napr. Navrátil, L.: Skloňovanie podstatných mien, 1996, str. 61

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Clinical Knowledge Summaries. National Health Service, 2002-11, rev. 2007-01-01, [cit. 2009-06-03]. Kapitola Molluscum Contagiosum. (po anglicky) – Odporúčanie Národnej zdravotnej služby Veľkej Británie ohľadom liečby Molluscum Contagiosum
 2. Papa CM, Berger RS. Venereal herpes-like molluscum contagiosum: treatment with tretinoin. Cutis, október 1976, roč. 18, čís. 4, s. 537 – 540. PMID 1037097. (po anglicky)
 3. Credo BV, Dyment PG. Molluscum Contagiosum. Adolescent Medicine, február 1996, roč. 7, čís. 1, s. 57 – 62. PMID 10359957. (po anglicky)
 4. Nehal KS, Sarnoff DS, Gotkin RH, Friedman-Kien A. Pulsed dye laser treatment of molluscum contagiosum in a patient with acquired immunodeficiency syndrome. Dermatologic Surgery, máj 1998, roč. 24, čís. 5, s. 533 – 535. PMID 9598007. (po anglicky)
 5. Hammes S, Greve B, Raulin C. Mollusca contagiosa Behandlung durch gepulsten Farbstofflaser. Der Hautarzt, január 2001, roč. 52, čís. 1, s. 38 – 42. DOI10.1007/s001050051259. PMID 11220237. (po nemecky)
 6. Hughes PS. Treatment of molluscum contagiosum with the 585-nm pulsed dye laser. Dermatologic Surgery, február 1998, roč. 24, čís. 2, s. 229 – 230. PMID 9491117. (po anglicky)

Ďalšie zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]