Kontrola kvality

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kontrola kvality je meranie zvolených hodnôt alebo pozorovanie zvolených vlastností, ktoré určujú kvalitu produktu alebo služieb. Prvou úlohou je vyjadrenie kvality ako číselnej hodnoty (buď vzostupnej alebo zostupnej), a druhou je udržanie tejto hodnoty v stanovenom intervale. Zvýšenie požadovanej hodnoty kvality ma zvyčajne za následok rast priamych vstupných nákladov.

Pri výrobe[upraviť | upraviť kód]

Priebežná[upraviť | upraviť kód]

Kontroluje sa každý výrobný krok. Napríklad u sústruhu keď sa kontroluje presnosť pri každej otáčke obrobku. Používa sa pri požiadavkách na vysokú flexibilitu a zároveň vysokú kvalitu, hlavne výrobe prototypov a zákazkových dielcov.

Výstupná priebežná[upraviť | upraviť kód]

Každý dielec je podrobovaný výstupnej kontrole, metódy bývajú dosť sofistikované (laser, spektrometer atď.). Pre stredné série.

Výstupná námatková[upraviť | upraviť kód]

Vyberajú sa vzorky v presných alebo náhodných intervaloch (veľkosť intervalu alebo rozptyl sa ale počíta); najčastejšie sa ručne premeriava pomocou kalibra; najlacnejší typ kontroly, kontroluje skôr nepriamo integritu zariadenia ako presnosť výrobku. Vhodná pre masovú produkciu.

Postup kontroly 1.) Zistiť skutočný stav(meraním, skúškami, vizuálne ...) 2.) Porovnať skutočný stav s plánovaným stavom 3.) Zistenie odchýliek 4.) Podieľať sa pri riešení na odstránenie odchýliek