Korat

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Korat

Korat (Parvati Napha Naramit, mačka)
Krajina pôvodu Thajsko
EMS kód KOR
Štandardy (linky) AACE, LOOF,

ACF, ACFA, CCA,
CFA,FIFe,KCA, TICA

Charakter spoločenská, hravá, zvedavá
Hmotnosť 2,5-4,5 kg
Synonymá Si-Sawat (si=modrá/strieborná farba,
sawat=bohatstvo/blahobyt/šťastie)
Zoznam mačacích plemien

Korat je mačacie plemeno so štíhlym telom a orientálnou stavbou tela. Nazýva sa niekedy aj Si-Sawat (voľne preložené ako mačka prinášajúca šťastie). Názov vznikol z podľa provincie Cao Nguyen Khorat v Thajsku, odkiaľ toto dnes už veľmi vzácne plemeno pochádza. Už pred storočiami sa vyskytovali v Siame (Thajsku) zmienky o plemene so striebornými špičkami chlpov a žiariacimi očami. Dnes je korat síce rozšírený aj vo svete, ale keďže plemeno je prísne zakázané krížiť s inými, je zriedkavý.

Korat je prítulná mačka a má rada pozornosť a ľudí. S ostatnými mačkami vychádza dobre, ale niekedy môže žiarliť. Je to veľmi inteligentná mačka - ľahko ju naučíte aportovať a chodiť v postroji. Má veľmi melodický hlas a rada sa "pozhovára. Má rada šplhanie, je živá a aktívna.

Telo je umierneného orientálneho typu (musí byť štíhle, ale nie ako u siamskej mačky). Predné nohy sú kratšie než zadné a chrbát je mierne sklonený. Mačka má dobre vyvinuté svalstvo a preto je ťažšia, než sa zdá. Chvost je stredne dlhý a končí sa zaguľatenou špičkou. Hlava je srdcovitého tvaru s vysoko posadenými veľkými ušami. Nos má drobné prehnutie (stop). Oči sú v pomere k hlave veľké. Doširoka otvorené pôsobia guľatým dojmom, ale ich tvar je mandľový, typický pre orientálne plemená. Sú zelené, aj keď mladé jedince môžu mať oči jantárové. Môže trvať aj štyri roky, kým sa vyvinie dokonalá farba očí. Srsť je krátka, saténovo hebká. Kvôli chýbajúcej podsade prilieha tesne ku koži. Na korienku je chlp svetlejší a ku končekom tmavne. Špička má striebristý nádych, čo vyvoláva ligotavý, iskrivý efekt.