Koyaanisqatsi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Koyaanisqatsi
Originálny názov Koyaanisqatsi
Žáner dokument
Dĺžka 87 minút
Štát USA
Rok 1982
Spoločnosť Institute for Regional Education
Rozpočet $2,5 milióna
Filmový štáb
Réžia Godfrey Reggio
Hudba Philip Glass
Kamera Ron Fricke
Ďalšie odkazy
IMDb

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Koyaanisqatsi je dokumentárny film, prvý zo série Qatsi, ktorý sa zaoberá vzťahom človeka a moderných technológií civilizácie. Bol natočený v roku 1982 americkým režisérom Godfreyom Reggiom. Hudbu k filmu skomponoval Philip Glass. Ako kameraman sa na filme podieľal Ron Fricke, ktorý sa neskôr preslávil ako tvorca filmu Baraka.

Film bol v svojej dobe z hľadiska prevedenia revolučný, pretože sa sústreďuje len na obraz a hudbu, neobsahuje žiadne hovorené slovo. Film vyniká nezvyklými uhlami záberu, často tiež využíva spomalených a zrýchlených záberov, čím veľakrát umocňuje pôsobnosť určitej scény. Hudba je úzko prepojená so scenárom a strihom, badateľná je predovšetkým súhra strihu a rytmu. Vzniklo tak nadčasové dielo, ktoré, aj keď je staré takmer 30 rokov, stále presne vypovedá o stave našej civilizácie.

Film je prvotinou a zároveň prvý diel z plánovanej trilógie, na ktorú nadväzujú filmy Powaqqatsi (1988) a Naqoyqatsi (2002). Vzniklo tiež niekoľko filmov, ktoré sú založené na podobných princípoch, či priamo inšpirované, napríklad Microcosmos alebo Winged Migration.

Režisér na ňom začal pracovať už v roku 1974, kedy padli prvé klapky, ale tvorba zabrala dlhých 9 rokov. Film trvá 87 minút a nepadne v ňom jediné slovo.

Zaujímavé[upraviť | upraviť zdroj]

Koyaanisqatsi znamená v jazyku Indiánov kmeňa Hopiživot vyvedený z rovnováhy“, či „život volajúci po zmene“. Prvý spomínaný význam je aj podtitulom tohto filmu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Koyaanisqatsi na českej Wikipédii.